Kolejność bajtów

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Big endian)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

W sytuacjach, kiedy liczby całkowite lub jakiekolwiek inne dane zapisywane są przy użyciu wielu (przynajmniej dwóch) bajtów, nie istnieje jeden unikatowy sposób uporządkowania tych bajtów w pamięci lub w czasie transmisji przez dowolne medium i musi być użyta jedna z wielu konwencji ustalająca kolejność bajtów (ang. byte order lub endianness). Jest to analogiczne do zapisu pozycyjnego liczb lub kierunku pisma w różnych językach – ze strony lewej na prawą albo z prawej na lewą.

Big endian[edytuj | edytuj kod]

Big endian (spotykane także grubokońcowość) to forma zapisu danych, w której najbardziej znaczący bajt (zwany też górnym bajtem, z ang. high-order byte) umieszczony jest jako pierwszy. Procesory, które używają formy big endian, to między innymi HP Intel Itanium, SPARC, Motorola 68000, PowerPC 970, IBM System/360, Siemens SIMATIC S7.

Jest ona analogiczna do używanego na co dzień przez ludzi sposobu zapisu liczb.

Procesor zapisujący 32-bitowe wartości w pamięci, przykładowo 0x4A3B2C1D pod adresem 100, umieszcza dane, zajmując adresy od 100 do 103 w następującej kolejności:

100 101 102 103
... 4A 3B 2C 1D ...

Little endian[edytuj | edytuj kod]

Little endian (spotykane także cienkokońcowość) to forma zapisu danych, w której najmniej znaczący bajt (zwany też dolnym bajtem, z ang. low-order byte) umieszczony jest jako pierwszy. Procesory, które używają formy little endian, to między innymi wszystkie z rodziny x86, DEC VAX.

Jest ona odwrotna do używanego na co dzień sposobu zapisu liczb.

Procesor zapisujący 32-bitowe wartości w pamięci, przykładowo 0x4A3B2C1D pod adresem 100, umieszcza dane zajmując adresy od 100 do 103 w następującej kolejności:

100 101 102 103
... 1D 2C 3B 4A ...

Procesory z możliwością zmiany kolejności bajtów[edytuj | edytuj kod]

Prócz procesorów, które mają na stałe zaimplementowaną kolejność bajtów, istnieją również takie, w których można przełączyć tryb kolejności. Należą do nich:

Etymologia[edytuj | edytuj kod]

Angielskie nazwy big endian i little endian pochodzą z książki Jonathana Swifta Podróże Guliwera i odnoszą się do mieszkańców Liliputu, których spór o to czy ugotowane jajko należy tłuc od grubego (tępego), czy od cienkiego (ostrego) końca, doprowadził do podziału na dwa stronnictwa toczące ze sobą niekończące się, choć bezsensowne, dysputy i wojny.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]