Graphics Interchange Format

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Na tę stronę wskazuje przekierowanie z „GIF”. Zobacz też: GIF – Główny Inspektorat Farmaceutyczny.
Graphics Interchange Format (GIF)
ilustracja
Rozszerzenia pliku .gif
Typ MIME image/gif
Producent CompuServe
Data opracowania 1987
Typ bezstratna kompresja grafiki rastrowej
Prosty obraz GIF złożony z 3 różnych obrazów odtwarzanych po sobie

GIF (ang. Graphics Interchange Format) – format pliku graficznego z kompresją bezstratną (opis niżej) stworzony w 1987 roku[1] przez firmę CompuServe. Pliki tego typu są powszechnie używane na stronach WWW, gdyż pozwalają na tworzenie animacji dwustanową przezroczystością.

Panuje powszechne przekonanie, iż format GIF obsługuje jedynie 256 kolorów na obraz, jednak odnosi się on do kolorów mogących występować w jednym bloku obrazu, a nie do całego obrazu. Dlatego też, używając większej liczby bloków możliwe jest zastosowanie formatu GIF do przechowywania (na przykład) fotografii bez straty na jej jakości / liczby kolorów. To przekonanie wzięło się z tego, że większość programów do obróbki grafiki rastrowej potrafi obsługiwać jedynie jeden blok na ramkę obrazu (a ówczesny sprzęt potrafił wyświetlać właśnie maksymalnie 256 kolorów na obraz). Ograniczenie wynika więc z niepełnej obsługi formatu, a nie z ograniczeń istniejących w nim samym.

Ze względu na to, iż do kompresji w formacie GIF może być używany algorytm LZW, na którym ciążą patenty w kilku krajach świata, w 1995 został opracowany konkurencyjny format PNG używający do kompresji algorytmu deflate.

Według organizacji Software Freedom Law Center 1 października 2006 wygasły wszystkie ograniczenia patentowe dotyczące formatu GIF i format ten można uznać za uwolniony[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]