Billy Murcia

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Billy Murcia
Data i miejsce urodzenia 1951
Bogota (Kolumbia)
Pochodzenie Stany Zjednoczone
Data i miejsce śmierci 6 listopada 1972
Londyn (Wielka Brytania)
Instrumenty perkusja
Wydawnictwo Sanctuary Records
Zespoły
Actress
New York Dolls

Billy Murcia (ur. 1951, Bogota, Kolumbia – zm. 6 listopada 1972, Londyn, Wielka Brytania) – amerykański perkusista pochodzenia kolumbijskiego, współzałożyciel zespołów: Actress i New York Dolls.

Kariera[edytuj | edytuj kod]

Murcia rozpoczął karierę muzyczną pod koniec lat 60. w zespole The Pox razem z Sylvainem. Na przełomie lat 60. i 70. zajmowali się razem handlem odzieżą w Nowym Jorku. Po wyjeździe Sylvaina do Londynu Murcia przyłączył się do zespołu Actress. Trafił tam dzięki rekomendacji gitarzysty Johnny'ego Thundersa (który wcześniej grał z nim i z Sylvainem jako basista)[1]. Po dołączeniu wokalisty Davida Johansena grupa zmieniła nazwę na New York Dolls. W 1972 muzycy zostali zaproszeni przez Roda Stewarta do udziału w koncertach The Faces w Londynie. Podczas pobytu zespołu Wielkiej Brytanii Murcia zmarł (7 listopada) po przedawkowaniu alkoholu i narkotyków[2]. Nie zdążył wziąć udziału w sesji nagraniowej debiutanckiego albumu. W New York Dolls zastąpił go Jerry Nolan[3]. Nagrania Actress i New York Dolls w składzie z Murcią, w postaci próbnych sesji nagraniowych ukazały się dopiero po latach na albumach: Lipstick Killers–The Mercer Street Sessions 1972 (1981), Actress: Birth of the New York Dolls (2000) i Private World: The Complete Early Studio Demos 1972–1973 (2008).

Johnny Thunders poświęcił mu instrumentalny utwór "Billy Boy" na płycie Que Sera Sera[4]

David Bowie upamiętnił go w utworze "Time" z płyty Aladdin Sane[5].

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

New York Dolls[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. "New York Dolls Biography" (ang.). www.musicmight.com (2009).
  2. Jeremy Simmonds, The Encyclopedia of Dead Rock Stars: Heroin, Handguns, and Ham Sandwiches, Jeremy Simmonds, wyd. Rev. ed, Chicago, Ill.: Chicago Review Press, 2008, s. 58, ISBN 1-55652-754-3, OCLC 182735382.
  3. Prato, Greg: "Jerry Nolan Biography" (ang.). AllMusic.
  4. Antonia, Nina: "Johnny Thunders & The Heartbreakers – Que Sera Sera." (ang.). www.jungle-records.demon.co.uk.
  5. "Rolling Stone review of Aladdin Sane" (ang.). Rolling Stone.