Birupes simoroxigorum

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Birupes simoroxigorum[1]
Gabriel & Sherwood, 2019
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

stawonogi

Gromada

pajęczaki

Rząd

pająki

Infrarząd

ptaszniki

Rodzina

ptasznikowate

Podrodzina

Selenocosmiinae

Rodzaj

Birupes
Gabriel & Sherwood, 2019

Gatunek

Birupes simoroxigorum

Birupes simoroxigorumgatunek pająka z rodziny ptasznikowatych (Theraphosidae). Jedyny z monotypowego rodzaju Birupes.

Taksonomia[edytuj | edytuj kod]

Gatunek ten opisany został po raz pierwszy w 2019 roku przez Raya Gabriela i Daniellę Sherwood. Opisu dokonano na podstawie parki okazów odłowionych rok wcześniej w Batang Salak w malezyjskim stanie Sarawak na wyspie Borneo. Nazwa rodzajowa to połączenie malezyjskiego słowa biru znaczącego „niebieska” i łacińskiego pes oznaczającego „noga”[2].

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

W przypadku holotypowego samca długość ciała wynosiła 45,1 mm, z czego 18,6 mm przypadało na karapaks, a w przypadku paratypowej samicy długość ciała wynosiła 45,5 mm, z czego 17 mm przypadało na karapaks. Dorosłe samce są brązowe z czarnym owłosieniem odnóży. Dorosłe samice mają karapaks porośnięty kremowo, opistosomę jasnobrązowo, a odnóża wyróżniają się irydyzująco błękitnym ubarwieniem, które w alkoholu przechodzi w zieleń. Karapaks ma lekko wyniesioną część głowową z wysklepionym wzgórkiem ocznym. Oczy pary przednio-bocznej leżą przed oczami pary przednio-środkowej, a oczy pary tylno-bocznej nieco za oczami pary tylno-środkowej. Jamki karapaksu są głębokie i odgięte. Nadustek jest niski, zaopatrzony w długie włoski. Szczęki na tle całej podrodziny wyróżniają się budową narządów strydulacyjnych – lira jest przysadzista, u nasady smukła, u szczytu pogrubiona i spiczasto zakończona. Warga dolna zaopatrzona jest w od 250 do 300 kuspuli, a szczęki mają ich od 100 do 120. Sternum ma trzy pary miejsc przyczepów mięśni (sigilli). Samica ma spermateki w formie dwóch szerokich zbiorniczków o niezłączonych podstawach. Nogogłaszczki samca pozbawione są apofiz goleniowych[2].

Ekologia i występowanie[edytuj | edytuj kod]

Gatunek orientalny, endemiczny dla Borneo, znany wyłącznie z lokalizacji typowej w malezyjskim stanie Sarawak. Zamieszkuje nizinne lasy deszczowe. Prowadzi naziemny tryb życia. Kopie norki w glebie[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Birupes simoroxigorum, [w:] Integrated Taxonomic Information System (ang.).
  2. a b c R. Gabriel, D.Sherwood. A new genus and species of theraphosid spider from Sarawak, Borneo (Araneae: Theraphosidae). „Journal of the British Tarantula Society”. 34 (1), s. 19–34, 2019.