Bitstream Access

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Bitstream Access (w skrócie BSA) - termin określający usługę sprzedaży szerokopasmowej transmisji danych (np. dostępu do Internetu), najczęściej za pomocą linii telefonicznej (w technologii xDSL). Usługa świadczona jest przez operatora korzystającego (alternatywnego) na rzecz jego klientów, przy wykorzystaniu infrastruktury sieciowej innego operatora (zazwyczaj dominującego na rynku). W rzeczywistości klient końcowy korzysta więc wyłącznie z infrastruktury właściwego operatora sieci, podczas gdy umowę dostawy usługi zawiera z innym. Ten z kolei, na mocy stosownej umowy ramowej, dzierżawi infrastrukturę właściwego operatora sieci.

W Polsce, według ramowej oferty, taki dostęp jest zapewniany przez Telekomunikację Polską przy wykorzystaniu węzłów sieci telekomunikacyjnej tego operatora i innych elementów infrastruktury jego sieci telekomunikacyjnej, z zastrzeżeniami dotyczącymi ograniczeń technicznych lokalnych pętli abonenckich. Oferta ma na celu umożliwić operatorowi korzystającemu (alternatywnemu) kształtowanie i świadczenie własnych usług szerokopasmowej transmisji danych. Jest to realizacja polityki europejskiej zmierzającej do zwiększenia konkurencji w obszarze usług telekomunikacyjnych. Decyzją Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej Telekomunikacja Polska jest zobowiązana udostępniać bitstream access operatorom alternatywnym ze zniżką w wysokości 51% od ceny detalicznej oraz 41% od cen promocyjnych oferowanych swoim klientom.

Bitstream access - może być realizowany za pomocą łączy przewodowych (galwanicznych lub optycznych) oraz radiowych. Stosowane są różne technologie dostarczania danych, od najbardziej popularnych łączy xDSL (łącza telekomunikacyjne), DOCSIS (łącza TVK), ATM, do rozwiązań bezprzewodowych LMDS, WLAN. Bitstream access powinien umożliwiać użytkownikowi końcowemu dostęp do informacji z przepływnością nie mniejszą niż 2Mb/s (definicja przyjęta w wielu krajach Europy, Azji i obu Ameryk). W Polsce firmy świadczące usługi szerokopasmowego dostępu do Internetu nazewnictwo takie stosują do łączy o przepustowości od 512kb/s wzwyż.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]