Bitwa pod Jowhar

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Bitwa pod Jowhar
Wojna w Somalii (2006-2009)
Ilustracja
Jawhar (także: Jowhar, arab. Dżauhar) leży na północ od stolicy Mogadiszu
Czas 27 grudnia 2006
Miejsce Jowhar, Somalia
Wynik Zwycięstwo sił Etiopii / Tymczasowego Rządu Federalnego
Strony konfliktu
Flag of the Islamic Courts Union crossed swords.svg Unia Trybunałów Islamskich Flag of Ethiopia.svg Etiopia

Flag of Somalia.svg Tymczasowy Rząd Federalny

Wojna w Somalii (2006-2009)

Mogadiszu (III-VI 2006)Baydhabo (2006)BandiradleyBeledweyne (2006)JowharMogadiszu (2006)JilibKismajuRas KamboniMogadiszu (III-IV 2007)BargalMogadiszu (XI 2007)BosasoMogadiszu (2008)Beledweyne (2008)BaydhaboKismaju

Bitwa pod Jowhar - starcie, pomiędzy Unii Trybunałów Islamskich (ICU), a Etiopią i Tymczasowym Rządem Federalnym (TRF), o kontrolę nad miastem Jowhar. Walki rozpoczęły się 27 grudnia 2006, kiedy wycofujące się siły UTI postanowiły stawić opór w pobliżu dawnej twierdzy Jowhar. Miasto stało się ostatnim punktem obronnym, mającym chronić stolice Somalii przed zajęciem przez wojska Etiopskie/TRF[1].

Geneza konfliktu[edytuj | edytuj kod]

Po przegranej sił ICU pod Beledweyne, wojska Etiopii/TRF rozpoczęły natarcie w kierunku stolicy Somalii. Bojownicy islamscy dokonali taktycznego odwrotu, formując linię obronną w oparciu o miasto Jowhar[2].

Bitwa[edytuj | edytuj kod]

Kierunek natarcia sił Etiopskich

Wedle doniesień walki rozpoczęły się 27 grudnia w miejscowości Jimbale. Bojownicy islamscy, używając kanałów nawadniających jak fortyfikacje, skutecznie powstrzymywali wojska Etiopskie. Następnego dnia, strona Etiopska rozpoczęła o świcie zmasowany ostrzał, używając artylerii oraz moździerzy[3].

O 10:00 rano, bojownicy Unii Trybunałów Islamskich rozpoczęli wycofanie się z miasta[4]. Pół godziny później żołnierze Etiopscy, zaczęli wkraczać do dawnej twierdzy UTI[potrzebny przypis].

Konsekwencje[edytuj | edytuj kod]

Utrata Jowhar przez UTI, doprowadziło do dalszego odwrotu islamistów, w kierunku miejscowości Balad, leżącego w odległości 30 km od Mogadiszu. W samej stolicy wybuchły zamieszki, przeradzające się w masowe rabowanie sklepów[potrzebny przypis].

Wkraczający do Jowhar, były władca tego miasta, "pan wojny" Dheere miał na sobie t-shirt z napisem "I Love Jowhar"[5].

Po bitwie siły Etiopii wraz z wojskami sojuszników, ruszyło w kierunku miejscowości Balad, będącym ostatnią przeszkodą na drodze do stolicy. Jeszcze tego samego dnia, wojska Etiopskie zajęły Balad bez jakiegokolwiek oporu ze strony bojowników Unii Trybunałów Islamskich[6].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]