Bitwa pod Jowhar

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Bitwa pod Jowhar
Wojna w Somalii (2006-2009)
Ilustracja
Jawhar (także: Jowhar, arab. Dżauhar) leży na północ od stolicy Mogadiszu
Czas 27 grudnia 2006
Miejsce Jowhar, Somalia
Wynik Zwycięstwo sił Etiopii / Tymczasowego Rządu Federalnego
Strony konfliktu
Flag of the Islamic Courts Union crossed swords.svg Unia Trybunałów Islamskich Flag of Ethiopia.svg Etiopia

Flag of Somalia.svg Tymczasowy Rząd Federalny

Położenie na mapie świata
Mapa lokalizacyjna świata
miejsce bitwy
miejsce bitwy
2°46′48,0000″N 45°30′07,9200″E/2,780000 45,502200
Wojna w Somalii (2006-2009)

Mogadiszu (III-VI 2006)Baydhabo (2006)BandiradleyBeledweyne (2006)JowharMogadiszu (2006)JilibKismajuRas KamboniMogadiszu (III-IV 2007)BargalMogadiszu (XI 2007)BosasoMogadiszu (2008)Beledweyne (2008)BaydhaboKismaju

Bitwa pod Jowhar - starcie, pomiędzy Unii Trybunałów Islamskich (ICU), a Etiopią i Tymczasowym Rządem Federalnym (TRF), o kontrolę nad miastem Jowhar. Walki rozpoczęły się 27 grudnia 2006, kiedy wycofujące się siły UTI postanowiły stawić opór w pobliżu dawnej twierdzy Jowhar. Miasto stało się ostatnim punktem obronnym, mającym chronić stolice Somalii przed zajęciem przez wojska Etiopskie/TRF[1].

Geneza konfliktu[edytuj | edytuj kod]

Po przegranej sił ICU pod Beledweyne, wojska Etiopii/TRF rozpoczęły natarcie w kierunku stolicy Somalii. Bojownicy islamscy dokonali taktycznego odwrotu, formując linię obronną w oparciu o miasto Jowhar[2].

Bitwa[edytuj | edytuj kod]

Kierunek natarcia sił Etiopskich

Wedle doniesień walki rozpoczęły się 27 grudnia w miejscowości Jimbale. Bojownicy islamscy, używając kanałów nawadniających jak fortyfikacje, skutecznie powstrzymywali wojska Etiopskie. Następnego dnia, strona Etiopska rozpoczęła o świcie zmasowany ostrzał, używając artylerii oraz moździerzy[3].

O 10:00 rano, bojownicy Unii Trybunałów Islamskich rozpoczęli wycofanie się z miasta[4]. Pół godziny później żołnierze Etiopscy, zaczęli wkraczać do dawnej twierdzy UTI[potrzebny przypis].

Konsekwencje[edytuj | edytuj kod]

Utrata Jowhar przez UTI, doprowadziło do dalszego odwrotu islamistów, w kierunku miejscowości Balad, leżącego w odległości 30 km od Mogadiszu. W samej stolicy wybuchły zamieszki, przeradzające się w masowe rabowanie sklepów[potrzebny przypis].

Wkraczający do Jowhar, były władca tego miasta, "pan wojny" Dheere miał na sobie t-shirt z napisem "I Love Jowhar"[5].

Po bitwie siły Etiopii wraz z wojskami sojuszników, ruszyło w kierunku miejscowości Balad, będącym ostatnią przeszkodą na drodze do stolicy. Jeszcze tego samego dnia, wojska Etiopskie zajęły Balad bez jakiegokolwiek oporu ze strony bojowników Unii Trybunałów Islamskich[6].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]