Upadek Kismaju

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Upadek Kismaju
Wojna w Somalii (2006-2009)
Czas 1 stycznia 2007
Miejsce Kismaju, Somalia
Wynik Zdobycie miasta przez siły rządowe
Strony konfliktu
Flag of the Islamic Courts Union crossed swords.svg Unia Trybunałów Islamskich

Flag of the Islamic Courts Union crossed swords.svg Zagraniczni ochotnicy

Flag of Somalia.svg Somalia (rząd tymczasowy)

Flag of Ethiopia.svg Etiopia

Dowódcy
Sharif Sheikh Ahmed Barre Adan Shire
brak współrzędnych
Wojna w Somalii (2006-2009)

Mogadiszu (III-VI 2006)Baydhabo (2006)BandiradleyBeledweyne (2006)JowharMogadiszu (2006)JilibKismajuRas KamboniMogadiszu (III-IV 2007)BargalMogadiszu (XI 2007)BosasoMogadiszu (2008)Beledweyne (2008)BaydhaboKismaju

Upadek Kismaju miał miejsce 1 stycznia 2007 roku kiedy wojska somalijskiego rządu tymczasowego wsparte siłami armii etiopskiej zdobyły miasto Kismaju. Ofensywa na miasto została podjęta po zwycięstwie sił rządowo-etiopskich w bitwie pod Jilib i wycofania się sił Unii Trybunałów Islamskich do miasta Kismaju które było ostatnim bastionem wojsk trybunałów islamskich.

Tło[edytuj | edytuj kod]

Miasto Kismaju było stolicą autonomicznego stanu Jubaland który od końca lat 90. XX wieku znajdował się pod kontrolą oddziałów Juba Valley Alliance. Siły te zostały wyparte z miasta w 2006 roku wraz z przybyciem do miasta wojsk Unii Trybunałów wspartych ponad 130 wozami technicznymi.[1][2]

Rozwój zdarzeń[edytuj | edytuj kod]

Po upadku Mogadiszu siły rządowo-etiopskie skierowały się w celu zdobycia Kismaju. Widząc zaistniałą sytuacje, znaczna część wojsk trybunałów islamskich wycofała się z miasta. Jednakże po zakończeniu bitwy pod Jilib żołnierze trybunałów zaprzeczali jakoby ich wojska opuściły Kismaju.

Bitwa pod Jilib trwała zaledwie kilka godzin i zakończyła się odwrotem islamistów kierunku granicy z Kenią. Siły rządowe wsparte etiopską artylerią zajęły miasto Kismaju, 1 stycznia 2007 roku.

Władze Kenii zdecydowały się na zamknięcie granicy z Somalią co doprowadziło do zajęcia regionów przygranicznych przez stronę unii. Siły rządowe zdecydowały się na ostateczny atak na południe kraju i w bitwie o Ras Kmboni definitywnie pokonali siły islamistów.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]