Upadek Mogadiszu (2006)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ten artykuł dotyczy operacji wojskowej w 2006 roku. Zobacz też: Bitwa pod Mogadiszu.
Upadek Mogadiszu
Wojna w Somalii (2006-2009)
Ilustracja
Kierunek wycofywania się sił UTI po upadku Mogadiszu
Czas 28 grudnia 2006
Miejsce Mogadiszu, Somalia
Wynik Wojska rządowe przejęły kontrole nad miastem
Strony konfliktu
Flag of the Islamic Courts Union crossed swords.svg Unia Trybunałów Islamskich
Flag of the Islamic Courts Union crossed swords.svg Milicje pro-islamskie
Flag of Somalia.svg Somalia (Tymczasowy Rząd Federalny)

Flag of Ethiopia.svg Etiopia

brak współrzędnych
Wojna w Somalii (2006-2009)

Mogadiszu (III-VI 2006)Baydhabo (2006)BandiradleyBeledweyne (2006)JowharMogadiszu (2006)JilibKismajuRas KamboniMogadiszu (III-IV 2007)BargalMogadiszu (XI 2007)BosasoMogadiszu (2008)Beledweyne (2008)BaydhaboKismaju

Upadek Mogadiszu – miał miejsce dnia 28 grudnia 2006, kiedy wojska rządu tymczasowego wraz z oddziałami Etiopii, wkroczyły do stolicy Somalii bez jakiegokolwiek oporu ze strony Unii Trybunałów Islamskich.

Atak nastąpił w wyniku szybkich zwycięstw Etiopii na północy kraju. W wyniku czego bojownicy islamscy wycofali się z miasta, przenosząc się na południe kraju[1].

Geneza[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też artykuł: Wojna w Somalii (2006-2009)

Siły Unii Trybunałów Islamskich skoncentrowały się w stolicy Somali – Mogadiszu, po serii przegranych bitew pod Baidoa, Bandiradley, Beledweyne oraz Jowhar.

Wojska UTI opuściły dawne koszary w miejscowości Balcad, będące ostatnim miastem na obrzeżach Mogadiszu. Oddziały Etiopii oraz Somalii pod eskortą etiopskich odrzutowców, zbliżyły się na odległość 30 km od Mogadiszu[1].

Utrata poparcia klanów[edytuj | edytuj kod]

Wobec zbliżających się sil rządowych, stołeczne klany wymówiły talibom posłuszeństwo. Uznając, że bojownicy nie mają szans w starciu z regularnym etiopskim wojskiem. Starszyzna klanowa zażądała, by rozpuścili swoich żołnierzy oraz wycofali się z niego bez walki[2].

W identyczny sposób, w czerwcu, starszyzna wypowiedziała posłuszeństwo terroryzującym miasto watażkom i poddała je silniejszym wówczas talibom.

Lider UTI szejk Szarif Ahmed, poinformował telewizję Al-Dżazira, że siły islamskie opuściły Mogadiszu „w ramach zmiany taktyki[3]. Około 3 tys. talibów wyruszyło do oddalonego o 500 km portowego miasta Kismaju na południu kraju[4].

W mieście zapanowała anarchia, na ulice wrócili watażkowie oraz ich odurzeni narkotykami żołnierze. Na bazarach pojawiły się kobiety sprzedające zakazane przez talibów narkotyczne liście khat. Rabusie poruszający wraz z etiopskimi wojskami, wdarli się do Mogadiszu w poszukiwaniu łupów. Rozpoczęły się masowe grabieże, zrabowane zostały samochody, splądrowane sklepy, głównie z telefonami komórkowymi. Podczas zamieszek zginęło sześciu partyzantów[2].

Według Międzynarodowego Czerwonego Krzyża od rozpoczęcia konfliktu, szpitale w południowej części kraju przyjęły ponad 800 osób rannych w walkach. Dokładna liczba ofiar nie jest znana[4].

Zajęcie miasta[edytuj | edytuj kod]

Dnia 28 grudnia, rzecznik rządu tymczasowego Abdirahman Dinari stwierdził ze ciągu dwóch do trzech godzin wojska uchwycą całe miasto. Ali Mohammed Ghedi, premier przejściowego rządu, oświadczył że somalijskie wojska rządowe wkroczyły do Mogadiszu bez jakiegokolwiek oporu, jak i również do miasta Afgoye leżącego na jego obrzeżach.

Mohamed Jama Furuh, członek parlamentu (podejrzewany o współpracę z somalijskimi piratami[5]), przejął kontrolę nad Mogadiszu w imieniu rządu. Prezydent Somalii, Abdullahi Yusuf, zapewnił że wojska rządowe nie stanowią zagrożenia dla mieszkańców miasta[6].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]