Bitwa pod La Rochelle

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Bitwa morska pod La Rochelle
Wojna stuletnia
Ilustracja
Czas

22 czerwca 1372

Miejsce

La Rochelle

Terytorium

Francji

Wynik

zdecydowane zwycięstwo wojsk franko-kastylijskich

Strony konfliktu
Anglia Francja
Kastylia
Dowódcy
John Hastings Ambrosio Bocanegra
Siły
36 karak
14 transportowców
22 galery
Straty
wszystkie statki zatopione
400 rycerzy wziętych do niewoli
8 000 żołnierzy wziętych do niewoli
minimalne
Położenie na mapie Francji
Mapa konturowa Francji, po lewej znajduje się punkt z opisem „miejsce bitwy”
46°10′00,1200″N 1°09′00,0000″W/46,166700 -1,150000

Bitwa pod La Rochelle – starcie zbrojne, które miało miejsce 22 czerwca 1372 roku w ramach wojny stuletniej. W bitwie wzięły udział siły morskie Anglii oraz połączone siły francusko-kastylijskie.

Anglicy posiadali ponad 50 okrętów atlantyckich, podczas gdy siły sprzymierzone posiadały 22 galery. 22 czerwca Kastylijczycy podpłynęli pod port w La Rochelle, który był oblegany przez francuskie siły lądowe. W okolicach portu oraz wybrzeża miasta stacjonowała angielska flotylla dowodzona przez Johna Hastingsa. Kastylijczycy wraz z Francuzami, którymi dowodził Ambrosio Bocanegra, zaatakowali siły angielskie.

Anglicy zostali zaskoczeni masowym atakiem kastylijskich galer, przez co nie mogli odpowiedzieć w żaden sposób. Po dokonaniu abordażu, siły sprzymierzone ostatecznie dokończyły dzieła zniszczenia. Bitwa zakończyła się totalnym zwycięstwem sił sprzymierzonych. Straty w zabitych po obu stronach są nieznane. Przypuszcza się, że siły koalicji poniosły minimalne straty. John Hastings, wraz z 400 rycerzami i 8000 żołnierzy, został wzięty do niewoli. Anglicy stracili wszystkie 50 okrętów, które zostały zatopione.

W trakcie drogi powrotnej do Hiszpanii, Bocanegra zdobył cztery okręty, które miały zostać wysłane jako wsparcie dla walczącej pod La Rochelle, floty. Zwycięstwo floty sprzymierzonych pozwoliło siłom koalicji zdobyć dominację na Atlantyku oraz na akwenie kanału La Manche. Anglicy, utraciwszy dominację na morzu, znacznie ograniczyli walki na lądzie, co przyniosło okres dominacji Francji oraz jej sprzymierzeńców w wojnie stuletniej.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Fernández Duro, Cesáreo: La marina de Castilla (cap. IX: Batalla de La Rochela), Madrid, 1995, ISBN 978-84-86228-04-0

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]