Bitwa pod Las Guasimas

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Bitwa pod Las Guasimas
wojna amerykańsko-hiszpańska
Ilustracja
Czas 24 czerwca 1898
Miejsce Sevilla, Kuba
Wynik nierozstrzygnięta
Strony konfliktu
USA, Kuba Hiszpania
Dowódcy
Joseph Wheeler Antero Rubín
Siły
1 300 żołnierzy,
800 partyzantów,
4 działa,
2 karabiny maszynowe
1 500 żołnierzy,
2 działa
Straty
16 zabitych,
54 rannych
10 zabitych,
24 rannych
brak współrzędnych
Flag of the United States (1891–1896).svg Wojna amerykańsko-hiszpańska Flag of Spain (1785–1873, 1875–1931).svg

Zatoka ManilskaLas GuasimasEl CaneySan JuanSantiago de Cuba (morska)Santiago de Cuba (lądowa)ManilaRio Manimani

Bitwa pod Las Guasimas – starcie zbrojne, które miało miejsce 24 czerwca 1898 pomiędzy Hiszpanią a Stanami Zjednoczonymi w trakcie walk na Kubie, będącej jednym z teatrów działań wojny amerykańsko-hiszpańskiej.

Tło bitwy[edytuj | edytuj kod]

Kontyngent hiszpański prowadził działania zaczepne wobec sił amerykańskich. Dzień przed bitwą doszło w efekcie do starcia w okolicach miasta Siboney, po którym wojska hiszpańskie przesunęły się w kierunku miejscowości Las Guasimas. Zadanie zaatakowania hiszpańskich pozycji przypadło byłemu generałowi sił konfederackich, Josephowi Wheelerowi. Wheeler wyznaczył do przeprowadzenia tej operacji 1 dywizję kawalerii (ochotnicy oraz siły regularne), 10 dywizję kawalerii oraz siły składające się z Afroamerykanów. Łącznie Wheeler miał do dyspozycji ponad 2 000 żołnierzy

Bitwa[edytuj | edytuj kod]

Bitwa rozpoczęła się ostrzałem artyleryjskim ze strony wojsk amerykańskich, na który hiszpańska artyleria odpowiedziała ogniem. Częściowo ukryta piechota hiszpańska również otworzyła ogień. Ze względu na stosowanie przez Hiszpanów nowoczesnych karabinów Mauser z 1893, używających prochu bezdymnego, amerykańscy żołnierze mieli problem ze zlokalizowaniem stanowisk wroga. Z tego względu straty wśród obu walczących stron były niewielkie.

Bitwa przyniosła więcej korzyści stronie hiszpańskiej, która bezpiecznie wycofała się w kierunku miasta Santiago de Cuba.

Łączne straty amerykańskie wyniosły 16 zabitych oraz 54 rannych, podczas gdy Hiszpanie mieli 10 żołnierzy zabitych i 24 rannych.

Po bitwie[edytuj | edytuj kod]

Amerykanie zajęli Las Guasimas spodziewając się hiszpańskiego kontrataku, który jednak nigdy nie nadszedł. W tym czasie w mieście wybuchła epidemia grypy, która spowodowała opuszczenie miasta przez Amerykanów po spaleniu ciał poległych. Wojska amerykańskie kontynuowały marsz w kierunku Santiago.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]