Bitwa pod Sedgemoor

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Bitwa pod Sedgemoor
Rebelia Monmoutha
Ilustracja
James Scott, książę Monmouth
Czas 6 lipca 1685
Miejsce Westonzoyland, hrabstwo Somerset
Terytorium Wielka Brytania
Wynik Zwycięstwo wojsk królewskich
Strony konfliktu
Blason James Scott (1er duc de Monmouth).svg rebelianci Monmoutha Royal Arms of England (1603-1707).svg wojska Jakuba II Stuarta
Dowódcy
James Scott, 1. książę Monmouth Louis Duras hrabia Feversham, John Churchill, 1. książę Marlborough
Siły
6 000 8 000
Straty
1 384 (dodatkowo 320 stracono po bitwie) 300 (zaledwie 50 w czasie bitwy)

Bitwa pod Sedgemoor – starcie zbrojne, które miało miejsce 6 lipca 1685 roku w trakcie rebelii Monmoutha.

W roku 1685 doszło do buntu szkockich prezbiterian przeciwko Jakubowi II Stuartowi. Przywódca powstania szkocki arystokrata Archibald Campbell po krótkim pobycie w Holandii powrócił do Anglii na czele 300 szkockich uchodźców. 28 czerwca Campbell został pojmany po czym stracony 10 lipca w Edynburgu.

W tym samym czasie dnia 11 czerwca na południu Anglii wylądował książę Monmouth na czele 150 ochotników. Oskarżył on Jakuba II o zabicie Karola II i uznał za uzurpatora. Monmouth pozyskując nowych zwolenników (chłopi, tkacze, górnicy), którzy okrzyknęli go królem zajął kilka miejscowości w zachodnich hrabstwach.

20 czerwca jego armia liczyła już 6 000 słabo uzbrojonych i wyszkolonych ludzi. Rebelianci podjęli marsz na Bristol, nie udało im się jednak zająć miasta, wobec czego wycofali się na południe. W mieście Bridgwater siły Monmoutha zostały okrążone. 6 lipca 1685 r. na wyschniętych moczarach Sedgemoor Monmouth przypuścił desperacki atak na wojska królewskie (8 000 ludzi i artyleria). Bitwa zakończyła się całkowitą klęską rebeliantów i rzezią jeńców. Monmouth, któremu udało się zbiec, został kilka dni później złapany i ścięty w Tower. Po stłumieniu rebelii Monmoutha, nastąpiła w zachodniej Anglii fala represji, w wyniku których powieszono 320 zwolenników Monmoutha a 800 zesłano do pracy w koloniach. Rebelia Monmoutha była ostatnim ludowym powstaniem w dziejach starej Anglii.

Monmouth's Execution.gif

  • Egzekucja Monmoutha w Tower

Bibliografia[edytuj]

  • Jarosław Wojtczak: Boyne 1690, seria Historyczne Bitwy, wyd. Bellona, Warszawa 2008.