Biurko Resolute

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Biurko Resolutebiurko prezydenta Stanów Zjednoczonych znajdujące się w Gabinecie Owalnym Białego Domu w Waszyngtonie.

Jest to darowizna królowej Wielkiej Brytanii – Wiktorii dla prezydenta Stanów Zjednoczonych Rutherforda Hayesa. Do Białego Domu przywiezione zostało 23 listopada 1880 roku.

Mebel wykonany został z dębowego drewna XIX-wiecznego brytyjskiego żaglowca „Resolute”. Waży 160 kilogramów.

Na mosiężnej tabliczce widnieje napis:

„Biurko wykonane z drewna okrętu zostało ofiarowane przez królową Wielkiej Brytanii prezydentowi Stanów Zjednoczonych dla upamiętnienia szlachetnego i życzliwego gestu, jakim było zwrócenie «Resolute»”

Historia biurka jest dość nietypowa. Zostało zrobione z okrętu, który utknął w lodowej krze razem z innymi 3 żaglowcami podczas wyprawy ratowniczej po zaginionego kilka lat wcześniej sir Johna Franklina. Franklin w połowie XIX wieku poszukiwał tzw. przejścia północno-zachodniego między Atlantykiem a Pacyfikiem na północ od Kanady.

Okręt znalazł w 1855 kapitan James Buddington. Rząd Stanów Zjednoczonych odkupił żaglowiec za 40 tysięcy dolarów, odnowił i podarował statek Wielkiej Brytanii. 20 lat później, gdy statek spisano na straty, uznano, że trzeba wykorzystać drewno w dobrym celu i w ten oto sposób powstały cztery dębowe biurka.

Biurko, i umieszczona w nim rzekomo tajemnicza skrytka, odgrywa ważną rolę w filmie przygodowym Skarb narodów: Księga tajemnic.