Biurko

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Biurko w biurze
Biurko narożnikowe w kształcie litery L

Biurkomebel skrzyniowy z szufladami, szafkami i skrytkami.

Używany we Francji i Anglii termin bureau pochodzi od słowa bure, oznaczający typ zgrzebnego płótna, którym w średniowieczu przykrywano stoły i pulpity kancelistów.

Obecnie jest najczęściej używane jako pulpit do pisania i podstawka pod komputer. Szuflady i szafki służą jako schowki na papier i przybory biurowe.

Biurko wykształciło się z połączenia pulpitu, stołu i komody w drugiej połowie XVII wieku we Francji. Upowszechniło się w różnych postaciach konstrukcyjnych.

Biurka wykonane są z drewna lub płyty wiórowej oklejone elastofolem lub fornirem lub z płyty laminowanej. Biurko, a zwłaszcza jego blat może też być wykonane z grubego, wytrzymałego szkła.

Obecnie przy produkcji biurek znaczącą role odgrywa poziom ergonomii. Zadaniem produktu jest zapewnienie użytkownikowi optymalnego komfortu. Oprócz tradycyjnych blatów w kształcie prostokąta, dostępne są ergonomiczne modele narożne w kształcie litery L, które gwarantują wygodę użytkowania i większą funkcjonalność w porównaniu z klasycznymi biurkami. Dzięki większemu blatowi, zapewniają także więcej miejsca na przybory biurowe[1].

Biurko z regulacją wysokości[edytuj | edytuj kod]

Biurko z regulowaną wysokością wymusza na nas zmianę pozycji z siedzącej na stojącą. Wysokość blatu takiego biurka można regulować za pomocą silnika elektrycznego lub ręcznej korby. Biurko regulowane może być dedykowane osobom, które muszą dzielić swoje stanowisko pracy z inną osobą[2].

Współcześnie duże możliwości regulacji mają biurka gamingowe. Tego typu meble mają szereg udogodnień, które pozwalają je wyprofilować pod różnego rodzaju potrzeby. W niektórych są dodatkowe gniazda elektryczne oraz USB, a w innych przepustnice na kable lub uchwyty na napoje[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Dlaczego warto zainwestować w biurko do biura w kształcie L | AJ Produkty, www.ajprodukty.pl [dostęp 2017-11-22] (pol.).
  2. Blog – Jakie biurko komputerowe do pracy? regulowane, ergonomiczne? Fly-Desk.com – Biurko regulowane, elektrycznie, podnoszone, ładowarka w blacie, Fly-Desk.com – Biurko regulowane elektrycznie | ładowarka w blacie [dostęp 2019-04-29] (pol.).
  3. Jak stworzyć idealne stanowisko gamingowe?, Ekspert Ceneo, 9 października 2022 [dostęp 2022-12-27] (pol.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Krystyna Kubalska-Sulkiewicz, Monika Bielska-Łach, Anna Manteuffel-Szarota: Słownik terminologiczny sztuk pięknych. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 2007. ISBN 978-83-01-12365-9.