Bluestocking

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Na tę stronę wskazuje przekierowanie z „sawantka”. Zobacz też: sawant.

Bluestocking (Błękitna Pończocha) - nazwa, której używano w XVIII wieku w Wielkiej Brytanii na określenie "wyemancypowanych" i wykształconych kobiet interesujących się literaturą i polityką. Nazwa pochodzi od Blue-Stocking Society.

We wczesnych latach piećdziesiątych XVIII wieku Elizabeth Montagu założyła Blue-Stocking Society, pierwszą prawdziwie naukową organizację kobiecą. Do tego klubu należały m.in. Ada Lovelace i Margaret Cavendish Bentinck (księżna Portland) wraz ze swoją przyjaciółką, Mary Delany.

W sensie szerszym, za "błękitną pończochę" można uznać też np. pisarkę polityczną Mary Wollstonecraft lub inną pisarkę, na kształt Hester Lynch Piozzi. W dziewiętnastowiecznej powieści Elizabeth Gaskell Wives and Daughters pytają główną bohaterkę imieniem Molly czy zamierza zostać bluestocking, gdy przejawia zainteresowanie biologią.

W Japonii[kiedy?] ukazywała się gazeta (Seitō) (Seitō=Bluestocking) adresowana do kobiet i zajmująca się literatura kobiecą.

Nazwa blue-stocking była również używana w pruderyjnej XIX-wiecznej Wielkiej Brytanii wobec wszystkich kobiecych przedsięwzieć o charakterze naukowym.

We Francji wykształcone kobiety nazywano mianem sawantek (les savantes).

Wbrew powszechnemu przekonaniu, nie ma żadnych dowodów, że wykształcone kobiety Wenecji w XV wieku używały błękitnych pończoch jako swoistej odznaki.

Linki zewnętrzne[edytuj]