Ada Lovelace

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Ada Lovelace
Ilustracja
Ada Lovelace (1838)
Data i miejsce urodzenia

10 grudnia 1815
Londyn, Anglia

Data i miejsce śmierci

27 listopada 1852
Marylebone, Londyn, Anglia

Miejsce spoczynku

Kościół św. Marii Magdaleny w Hucknall, hrabstwo Nottingham, Anglia

Zawód, zajęcie

matematyczka

Augusta Ada King, hrabina Lovelace (ur. 10 grudnia 1815, zm. 27 listopada 1852[1]) – brytyjska matematyczka i poetka, znana przede wszystkim z publikacji na temat mechanicznego komputera Charlesa Babbage’a, zwanego maszyną analityczną. Praca zawiera notatki, wśród nich pierwszy opublikowany algorytm napisany z zamiarem wykonania na maszynie, jednak istnieją kontrowersje odnośnie jego autorstwa. Niemniej z tego powodu uważana bywa za pierwszą programistkę[2][3][4]. Kompletny egzemplarz maszyny analitycznej nigdy nie powstał, jednak w 2011 ogłoszono zamiar jego budowy[5].

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Ada Lovelace urodziła się 10 grudnia 1815 jako jedyne ślubne dziecko poety lorda Byrona i Annabelli Milbanke[6], kuzynki lady Caroline Lamb, z którą Byron miał romans będący przyczyną skandalu w ówczesnym Londynie. Ada otrzymała imię po przyrodniej siostrze Byrona, Auguście Leigh, która rozpuściła pogłoskę, że Byron został ojcem. Za namową Augusty, w celu uniknięcia skandalu, Byron niechętnie poślubił Annabellę. 16 stycznia 1816 Annabella porzuciła Byrona, zabierając ze sobą miesięczną Adę. 21 kwietnia Byron zawarł z nią umowę o separacji i kilka dni później opuścił Anglię na dobre. Zmarł w trakcie wojny o niepodległość Grecji w 1824.

Matka Ady próbowała odwieść córkę od poezji, która jej zdaniem doprowadziła Byrona do obłędu, i skierować jej zainteresowania na matematykę i logikę. Mimo tego Ada przez całe życie była zafascynowana postacią ojca i na własne życzenie po śmierci została pochowana obok niego. Jej prywatnymi nauczycielami matematyki i fizyki byli William Frend, doktor William King i Mary Somerville. Później jej korepetytorem został matematyk i logik Augustus De Morgan.

Jej talent matematyczny przyczynił się z czasem do współpracy i przyjaźni z brytyjskim matematykiem Charlesem Babbage’em, zwanym również „ojcem komputerów”.

Mężem Ady był William King – ósmy baron Ockham, późniejszy pierwszy hrabia Lovelace, z którym miała troje dzieci. Łączyła ich również miłość do koni[6].

Przyjaźniła się z Mary Somerville, uznaną badaczką i naukowczynią XIX wieku. Utrzymywała też kontakty z Davidem Brewsterem, Charlesem Wheatstone’em, Charlesem Dickensem i Michaelem Faradayem.

Ada Lovelace

Praca[edytuj | edytuj kod]

Lovelace poznała Charlesa Babbage’a w czerwcu 1833 przez wspólną przyjaciółkę Mary Somerville. Babbage zaprosił Lovelace do obejrzenia swojego prototypu maszyny różnicowej, która ją zafascynowała. Wykorzystała znajomość z Somerville do częstego odwiedzania Babbage’a, który chętnie utrzymywał kontakty z hrabiną Lovelace, również z uwagi na jej znajomości we wpływowych, wyższych sferach.

Lovelace często kwestionowała podstawowe założenia przez łączenie poezji i nauki. Wierzyła, że intuicja i wyobraźnia są kluczowe do efektywnego korzystania z matematycznych i naukowych konceptów. Ceniła metafizykę na równi z matematyką, widząc w obu narzędzia do poznawania otaczającego nas świata. Łącząc poezję z matematyką, Ada opisywała swoje podejście jako „naukę poetycką” (ang. poetical science), a siebie jako „analityka i metafizyka”.

W 1840 Babbage prowadził seminarium na Uniwersytecie Turyńskim na temat swojego najnowszego pomysłu. Młody włoski inżynier, Luigi Menabresa (późniejszy Prezes Rady Ministrów Włoch), spisał po francusku wykład i opublikował go w piśmie Bibliothèque universelle de Genève w październiku 1842. Na zlecenie przyjaciela wykładowcy, Charlesa Wheatstone’a, na przełomie lat 1842-43 Lovelace przetłumaczyła artykuł na temat maszyny analitycznej. Do publikacji dołączyła notatki, dłuższe od oryginalnego artykułu.

Pierwszy program komputerowy[edytuj | edytuj kod]

Diagram będący pierwszym opublikowanym algorytmem przeznaczonym do wykonania na maszynie analitycznej.

Za pierwszy program komputerowy uważa się diagram, który Lovelace wykonała w swoich notatkach do tłumaczenia artykułu o maszynie analitycznej Babbage’a napisanego przez Lugiego Menabrea. W części G opisuje ona algorytm do obliczenia liczb Bernoulliego. Urządzenie to nie zostało nigdy zbudowane, więc algorytm ten nie został przetestowany.

W 1953, ponad wiek po śmierci Ady, notatki zostały ponownie opublikowane. Maszynę uważa się obecnie za inspirację do skonstruowania późniejszych komputerów, z kolei algorytm uznawany jest przez wielu za pierwszy program komputerowy[2][3].

Kontrowersje wokół zakresu pracy[edytuj | edytuj kod]

Chociaż Ada Lovelace jest czasem określana jako pierwsza programistka komputerowa, wielu historyków informatyki i biografów uważa inaczej.

Allan G. Bromley, historyk informatyki, w publikacji z 1990 „Difference and Analytical Engines” stwierdza: „Wszystkie, oprócz jednego z programów wymienionych w jej notatkach, zostały przygotowane przez Babbage’a od trzech do siedmiu lat wcześniej. Nie tylko nie ma dowodów, że Ada kiedykolwiek przygotowała program dla maszyny analitycznej, ale jej korespondencja z Babbagem pokazuje, że nie posiadała wiedzy, by to zrobić”[4].

Dr Bruce Collier z Harvard University w opisie biografii Babbage’a z 1970 „The Little Engines That Could've: The Calculating Machines of Charles Babbage” napisał: „Chociaż jasne jest, że lady Lovelace była kobietą utalentowaną i rozumiała pomysły Babbage’a o ogólnym charakterze i znaczeniu maszyny analitycznej oraz wyraziła je w formie swoich notatek do pracy Menabrei, to równie oczywiste jest, że w rzeczywistości były to idee Babbage’a, a nie jej. I rzeczywiście, nigdy nie zaprzeczyła, że było inaczej. W znaczny sposób przyczyniła się do reklamowania maszyny analitycznej, ale nie ma dowodów, że w jakiś sposób rozwinęła jej projekt lub teorię”[7].

Eugene Eric Kim i Betty Alexandra Toole w artykule z 1990 „Ada and the First Computer” twierdzą: „Wiele osób błędnie uważa, że Ada była pierwszym programistą komputerowym. Babbage, nie Ada, napisał pierwsze programy dla swojej maszyny analitycznej, choć większość z nich nie została opublikowana”.

A.G. Bromley stwierdza: „dwa tuziny programów dla maszyny analitycznej istniały między 1837 i 1840 rokiem”[4].

Śmierć[edytuj | edytuj kod]

Lovelace zmarła 27 listopada 1852 w wieku 36 lat na raka macicy. Choroba trwała kilka miesięcy, jej stan zdrowia pogorszyło prawdopodobnie upuszczanie krwi wykonywane przez lekarza[8]. W tym czasie Annabella przejęła kontrolę nad tym, kogo Ada widywała, wykluczając z jej życia przyjaciół i powierników, nakłoniła córkę do nawrócenia się oraz odpokutowania swoich zachowań. Ada straciła kontakt z mężem, który ją opuścił po tym, jak 30 sierpnia wyznała mu coś, czego treść nie jest znana[9]. Została pochowana, zgodnie z życzeniem, obok swego ojca w Kościele św. Marii Magdaleny w Hucknall, w hrabstwie Nottingham.

Nawiązania[edytuj | edytuj kod]

Zainspirowana portretem A. E. Chalona ilustracja wykonana dla organizacji Ada Initiative, która wspiera kobiety w nowych technologiach.

10 grudnia 1980 Departament Obrony Stanów Zjednoczonych zatwierdził opis nowego języka programowania nazwanego Ada.

Jest jedną z głównych postaci książki Maszyna różnicowa (The Difference Engine), napisanej przez Bruce’a Sterlinga i Williama Gibsona, która opisuje świat w którym maszyny Babbage’a weszły do masowej produkcji i era komputerów zaczęła się o wiek wcześniej.

W sztuce Toma Stopparda Arkadia wzorowana jest na niej postać Thomasiny Coverly.

Kostium Ady Lovelace pojawił się jako dodatek do pobrania w grze LittleBigPlanet[10].

10 grudnia 2012 strona główna Google z okazji 197. rocznicy jej urodzin została opatrzona grafiką nawiązującą do tej postaci i jej osiągnięć[11].

Postać Ady Lovelace pojawiła się w jednym z odcinków serialu Doctor Who (seria 12, odcinek 2: Wszechświat to za mało - część II; ang. Spyfall – Part Two)[12].

Podobizna Ady występuje także na hologramach cerytifkatów autentyczności produktów Microsoftu[13][14].

Architektura zaprezentowanych w 2022 kart graficznych firmy Nvidia otrzymała nazwę Ada Lovelace[15].

Publikacje[edytuj | edytuj kod]

 • Menabrea, Luigi Federico; Lovelace, Ada (1843). „Sketch of the Analytical Engine invented by Charles Babbage... with notes by the translator. Translated by Ada Lovelace”. In Richard Taylor. Scientific Memoirs 3. London: Richard and John E. Taylor. pp. 666–731.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Lovelace Augusta Ada, [w:] Encyklopedia PWN [online] [dostęp 2021-10-02].
 2. a b J Fuegi, J Francis, Lovelace & Babbage and the creation of the 1843 'notes', 2003, s. 16-26.
 3. a b Ana Lena Phillips, Crowdsourcing Gender Equity: Ada Lovelace Day, and its companion website, aims to raise the profile of women in science and technology, 2011 [zarchiwizowane z adresu 2016-10-04].
 4. a b c Bromley 1990 ↓, s. 89.
 5. Computer Experts Building 1830s Babbage Analytical Engine - The New York Times, nytimes.com [dostęp 2017-11-21] (ang.).
 6. a b A&E Television Networks, Ada Lovelace Biography, 2016.
 7. Bruce Collier, The Little Engines That Could've: The Calculating Machines of Charles Babbage, rozdział 3., Harvard University, 1970 [dostęp 2015-12-18].
 8. Joan Baum, The Calculating Passion of Ada Byron, 1986.
 9. Benjamin Woolley, The Bride of Science: Romance, Reason, and Byron's Daughter, 2002.
 10. Kostium Ady Lovelace, LittleBigPlanet [zarchiwizowane 2013-06-05] (pol.).
 11. Daniel Cooper: Google Doodle celebrates Ada Lovelace, the world’s first computer programmer. Engadget, 2012-12-10. (ang.).
 12. Paul Fogarty, Who was Ada Lovelace? Doctor Who introduces fans to a pioneer of computers!, HITC, 6 stycznia 2020 [dostęp 2020-04-03] (ang.).
 13. Monika Redzisz: Wiwat Ada z hologramu!. Sztuczna Inteligencja, 2019-10-08. [dostęp 2020-08-13]. (pol.).
 14. Wojciech Smol: Kobiety w bezpieczeństwie, czyli Wszystkiego Najlepszego!. Sekurak, 2013-03-08. [dostęp 2020-08-13]. (pol.).
 15. Damian Marusiak: NVIDIA Ada Lovelace - charakterystyka rdzeni RT 3. generacji oraz omówienie technologii Omniverse RTX Remix. 2022-09-20. [dostęp 2022-12-12]. (pol.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

 • Allan G. Bromley, Difference and Analytical Engines, [w:] William Aspray (red.), Computing Before Computers, Ames: Iowa State University Press, 1990, s. 59–98, ISBN 0-8138-0047-1.
 • J Fuegi, J Francis, Lovelace & Babbage and the creation of the 1843 'notes', „Annals of the History of Computing”, 25 (4), IEEE, 2003, s. 16–26, DOI10.1109/MAHC.2003.1253887.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]