Bocianowe

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Bocianowe
Ciconiiformes
Bonaparte, 1854
Ilustracja
Przedstawiciel rzędu – dławigad indyjski (Mycteria leucocephala)
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

strunowce

Podtyp

kręgowce

Gromada

ptaki

Podgromada

Neornithes

Infragromada

ptaki neognatyczne

Rząd

bocianowe

Synonimy
  • Ciconii Bonaparte, 1854
Rodziny
Zasięg występowania
Mapa występowania

Bocianowe[1], bocianowce[2], brodzące[3] (Ciconiiformes) – rząd ptaków z infragromady ptaków neognatycznych (Neognathae). Obejmuje gatunki kosmopolityczne, wodno-błotne, w większości wędrowne.

Zasięg występowania[edytuj | edytuj kod]

Występują na całym świecie (z wyjątkiem obszarów podbiegunowych)[4].

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Są to ptaki zazwyczaj duże, o długiej, giętkiej szyi (z 16–20 kręgów) i nogach (dokładniej wydłużonych goleni i skoku) przystosowanych do brodzenia. Palce mają również długie, ale i giętkie, przystosowane do brodzenia w płytkiej wodzie na grząskich i zarośniętych obszarach. Charakterystyczne jest to, że pomimo długich nóg ptaki brodzące nie biegają, ale ostrożnie stawiają kroki. Potrafią dobrze latać i szybować. Większość gruczołów kuprowych dobrze rozwinięta, choć u części pióra puchowe wytwarzają też puder służący do utrzymania piór w czystości i suchości. Posiadają lekki szkielet z bardzo dobrze rozwiniętymi komorami powietrznymi w kościach. Część gatunków gnieździ się w koloniach, pisklęta są gniazdownikami – po wykluciu widzą od razu. Rodzice karmią pisklęta zrzucając złowiony pokarm na brzeg gniazda lub prosto do dzioba. Żywią się rybami i niewielkimi kręgowcami. Marabuty są padlinożerne.

Systematyka[edytuj | edytuj kod]

Do rzędu należy jedna występująca współcześnie rodzina[1][5]:

oraz rodziny wymarłe:

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Systematyka i nazwy polskie za: P. Mielczarek, M. Kuziemko: Rząd: Ciconiiformes Bonaparte, 1854 – bocianowe (Wersja: 2021-01-16). [w:] Kompletna lista ptaków świata [on-line]. Instytut Nauk o Środowisku Uniwersytetu Jagiellońskiego. [dostęp 2021-07-18].
  2. P. Mielczarek, M. Kuziemko: Podrząd: Ciconii Bonaparte, 1854 - bocianowce (Wersja: 2013-09-25). [w:] Kompletna lista ptaków świata [on-line]. Instytut Nauk o Środowisku Uniwersytetu Jagiellońskiego. [dostęp 2014-12-29].
  3. P. Mielczarek, W. Cichocki. Polskie nazewnictwo ptaków świata. „Notatki Ornitologiczne”. Tom 40. Zeszyt specjalny, s. 27, 1999. 
  4. F. Gill, D. Donsker & P. Rasmussen (red.): IOC World Bird List (v11.2). [dostęp 2021-07-18]. (ang.).
  5. John Harshman: Ciconiiformes: Ciconiidae. Tree of Life Web Project. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-07-14)]. (ang.).