Bocianowe

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Bocianowe
Ciconiiformes
Bonaparte, 1854
Ilustracja
Przedstawiciel rzędu – dławigad indyjski (Mycteria leucocephala)
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ strunowce
Podtyp kręgowce
Gromada ptaki
Podgromada Neornithes
Infragromada ptaki neognatyczne
Rząd bocianowe
Synonimy
  • Ciconii Bonaparte, 1854
Rodziny
Zasięg występowania
Mapa występowania

Bocianowe[1], bocianowce[1], brodzące[2] (Ciconiiformes) – rząd ptaków z infragromady ptaków neognatycznych (Neognathae). Obejmuje gatunki kosmopolityczne, wodno-błotne, w większości wędrowne.

Zasięg występowania[edytuj | edytuj kod]

Występują na całym świecie (z wyjątkiem obszarów podbiegunowych)[3].

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Są to ptaki zazwyczaj duże, o długiej, giętkiej szyi (z 16-20 kręgów) i nogach (dokładniej wydłużonych goleni i skoku) przystosowanych do brodzenia. Palce mają również długie, ale i giętkie, przystosowane do brodzenia w płytkiej wodzie na grząskich i zarośniętych obszarach. Charakterystyczne jest to, że pomimo długich nóg ptaki brodzące nie biegają, ale ostrożnie stawiają kroki. Potrafią dobrze latać i szybować. Większość gruczołów kuprowych dobrze rozwinięta, choć u części pióra puchowe wytwarzają też puder służący do utrzymania piór w czystości i suchości. Posiadają lekki szkielet z bardzo dobrze rozwiniętymi komorami powietrznymi w kościach. Część gatunków gnieździ się w koloniach, pisklęta są gniazdownikami – po wykluciu widzą od razu. Rodzice karmią pisklęta zrzucając złowiony pokarm na brzeg gniazda lub prosto do dzioba. Żywią się rybami i niewielkimi kręgowcami. Marabuty są padlinożerne.

Systematyka[edytuj | edytuj kod]

Do rzędu należy jedna występująca współcześnie rodzina[1][4]:

oraz rodziny wymarłe:

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Systematyka i nazwy polskie za: P. Mielczarek, M. Kuziemko: Rząd: Ciconiiformes Bonaparte, 1854 – bocianowe (Wersja: 2017-06-25). W: Kompletna lista ptaków świata [on-line]. Instytut Nauk o Środowisku Uniwersytetu Jagiellońskiego. [dostęp 2019-03-10].
  2. P. Mielczarek, W. Cichocki. Polskie nazewnictwo ptaków świata. „Notatki Ornitologiczne”. Tom 40. Zeszyt specjalny, s. 27, 1999. ISSN 0550-0842. 
  3. F. Gill, D. Donsker: Storks, ibis & herons (ang.). IOC World Bird List: Version 6.3. [dostęp 2016-08-27].
  4. John Harshman: Ciconiiformes: Ciconiidae (ang.). Tree of Life Web Project. [dostęp 9 kwietnia 2009].