Bogusław Wyrobek

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Bogusław Wyrobek
Data i miejsce urodzenia 19 lipca 1937
Gdynia
Data i miejsce śmierci 30 lipca 1997
Warszawa
Zawód piosenkarz
Wydawnictwo Polskie Nagrania „Muza”
Powiązania Rhythm and Blues
Zespół Jazzowy Zygmunta Wicharego
Grób Bogusława Wyrobka

Bogusław Wyrobek (ur. 19 lipca 1937 w Gdyni, zm. 30 lipca 1997 w Warszawie) – polski wokalista, muzyczny samouk.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Był absolwentem Wyższej Szkoły Ekonomicznej w Sopocie. Karierę muzyczną rozpoczął, od współpracy z zespołem gdańskiej rozgłośni radiowej Albatros w 1958 oraz Big Bandem Marynarki Wojennej pod dyrekcją Ryszarda Damrosza, z którego w 1959 wyłoniła się pierwsza polska formacja rockowa Rhythm and Blues. Po rozwiązaniu zespołu rozpoczął współpracę z jazzową formacją Zygmunta Wicharego, występując między innymi u boku Katarzyny Bovery. Efektem współpracy z zespołem Wicharego było nagranie w lipcu 1960 płyty EP N-0140 uznawanej za pierwszą w Polsce płytę rock-and-rollową. Współpracował z zespołem Daltoniści[potrzebny przypis] oraz formacją estradową Hanny Rek – Hanna Rek Band. Z Hanną Rek zawarł związek małżeński. Od połowy lat 60. XX wieku regularnie występował w Skandynawii po tym, jak w PRL-u otrzymał zakaz występów.

W Polsce, przez wiele lat zapomniany, wystąpił w 1986 r., na „Old Rock Meetingu” w 1986, a w następnym roku na jubileuszu „25 lat Niebiesko-Czarnych”. W 1989. Bogusław Wyrobek wystąpił na XXVI KFPP w Opolu.

Znany był przede wszystkim jako wykonawca piosenek z repertuaru Paula Anki, Elvisa Presleya i Neila Sedaki. Zmarł w 1997, został pochowany na Starym Cmentarzu Powązkowskim.

Ojciec muzyka Macieja Wyrobka.

Dyskografia (wybór)[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]