Przejdź do zawartości

Bohema

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Cyganeria artystyczna[1], bohema (fr. bohème) – nazwa środowiska artystycznego, którego członkowie spędzają czas na wspólnych zabawach i tworzeniu, demonstrując pogardę dla konwenansów, norm społecznych i materializmu. Działalność cyganerii artystycznej wzbudzała kontrowersje ze względów obyczajowych i ze względu na awangardowe podejście do sztuki.

Słowo „bohema” pochodzi z francuskiego la bohème, 'cyganeria', a to z kolei ze średniowiecznej łaciny: bohemus – 'mieszkaniec Czech'; później określano tym mianem Cyganów, którzy, jak sądzono, przybyli właśnie z Czech[2].

Historycznie pojęcie cyganerii artystycznej jest związane głównie z modernizmem, chociaż ten styl życia przejęło wielu twórców w późniejszych epokach. W twórczości termin bohemy wiąże się ze swobodą twórczą i wolnością twórcy. Pewien wpływ idei cyganerii można zauważyć w idei squatów, wśród których część (jak np. Christiania) jest mocno związana ze sztuką i kulturą alternatywną.

Znani przedstawiciele europejskiej bohemy

[edytuj | edytuj kod]

Cyganeria artystyczna w sztuce

[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też

[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Słownik terminów literackich. Janusz Sławiński (red.). Wrocław: Zakład Narodowy im. Ossolińskich, 2008, s. 84–85. ISBN 978-83-04-04967-3.
  2. ''Bohemian'' etymology [online], Online Etymology Dictionary [dostęp 2018-04-17].