Bokserki

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Męskie bokserki typu boxer-briefs

Bokserki – rodzaj męskiej bielizny, spodenki, które są noszone jako krótkie spodnie. Luźne szorty, które są noszone jako bielizna przez mężczyzn i chłopców. Angielski termin Boxer-shorts pojawił się w słowniku w 1944 roku[1]. Słownik języka polskiego: bokserki → rodzaj bielizny męskiej, luźne spodenki męskie, z krótkimi nogawkami[2]. Słownik mody męskiej: bokserki rodzaj męskiej bielizny. Krojem przypominają krótkie spodenki bokserskie. Mogą być luźne lub przylegające, obcisłe[3]. Słownik onomazjologiczny: bokserki → rzeczownik, rodzaj bielizny męskiej, odzież dolna, nogawice ukryte połączone[4]. Są to spodenki luźno osadzone na korpusie i pokrywa ciało do od pasa do połowy uda, zakrywając genitalia i pośladki. Zwykle posiadają rozporek, który może być zamykany na guziki, ale nie dotyczy to wszystkich modeli. Górna cześć jest wykończona gumką. W Polsce używa się wyłącznie słowa bokserki. Można się pokusić o stwierdzenie, że po polsku wszystkie męskie gatki to albo slipy, albo bokserki, mało się słyszy inne nazwy jeżeli chodzi o męską bieliznę. Słownik synonimów zawiera 4 wyrazy bliskoznaczne: szorty, spodenki, krótkie spodnie, bermudy[5]. Natomiast jeszcze gdzieś w latach 70. XX wieku na metce tego, co dziś nazywa się często bokserki, widniała nazwa kalesony i ewentualnie krótkie kalesony, zaś na długich właśnie kalesony długie. Nazwa wzięła się zapewne z języka francuskiego od słowa calcif (kalsif) co w dosłownym tłumaczeniu oznacza bokserki[6]. Początkowo nazwa bokserki była zarezerwowana jedynie dla luźnych spodenek. Dziś jest używana także dla obcisłej bielizny z krótkimi nogawkami – a więc krótkich kalesonów. Cytowana definicja występuje w Słowniku języka polskiego PWN z 1978 roku, a w ogóle nie ma tam hasła bokserki[7]. Należy domniemywać, że w sporcie używano raczej terminu spodenki.

Bokserki męskie swoją nazwę wywodzą od krótkich spodenek używanych przez bokserów. Przede wszystkim takie spodenki musiały zapewniać swobodę ruchów, być wygodne i naturalnie leżeć. Z czasem również inni sportowcy zaczęli używać tego typu krótkich spodenek. Niedługo po tym pojawiły się również modele męskiej bielizny odwołującej się właśnie do takiego wzoru[8]. Przede wszystkim bokserki gwarantowały znacznie większą swobodę ruchów, były również znacznie bardziej luźne niż tradycyjne slipy[9]. Wyróżniały je także krótkie nogawki, które sprawiały, że nawet bardziej wstydliwi mężczyźni mogli pokazywać się w bieliźnie obcym osobom bez większego dyskomfortu[10]. To właśnie ta swoboda i ten “luz” bokserek sprawiły, że miliony mężczyzn na całym świecie pokochało właśnie ten rodzaj bielizny. W ciągu lat różne firmy zajmujące się produkcją odzieży przygotowały wiele bardzo różnych modeli i rodzajów bokserek męskich – jedne były bardziej luźne i dłuższe, inne krótsze i bardziej obcisłe[11].

Trzeba jednak przyznać, że obecnie bokserki są niezwykle modne i różne ich modele znajdują się w szafach i szufladach praktycznie każdego mężczyzny. Oczywiście preferencje mogą być różne i część mężczyzn woli slipy czy też inne rodzaje bielizny, jednak od czasu do czasu i w pewnych sytuacjach to właśnie męskie bokserki są najwygodniejszym rozwiązaniem. I zapewne dlatego od kilku-kilkunastu lat to właśnie męskie bokserki są bardzo często wybierane jako prezenty dla mężczyzn i to na różne okazje[12].

Historia[edytuj]

Bokserki klasyczne

Krój i wygląd bielizny zależał w dużej mierze od klimatu, środowiska i kultury. W ciepłym środowisku bielizna była używana głównie przez żołnierzy, którzy potrzebowali chronić delikatne partie ciała przed ciężką metalową zbroją. Dlatego w starożytnym Rzymie legioniści nosili spodenki sięgające kolan wykonane z płótna. Chodziło głównie o poprawienie komfortu noszenia pancerzy, aby zminimalizować ryzyko otarć. W średniowieczu bielizna męska była bardziej rozbudowana. Należała do niej biała, lniana koszula z długim rękawem i luźne, długie, również lniane, spodenki wiązane w pasie. Z biegiem czasu, w XV wieku spodenki te stopniowo skracały się i stawały bardziej dopasowane[13].

Bokserki klasyczne

W 1925 roku Jacob Golomb, założyciel firmy Everlast, zaprojektował bokserki z elastyczną talią. Zastąpiły one bokserki skórzane noszone przez bokserów do tej pory. Golomb zdawał sobie sprawę, że skóra nie jest wygodna. Jego projekt obejmował szorty z szerokimi nogawkami, tak, aby umożliwić większą swobodę ruchu bokserów w na ringu. Zastosował również elastyczny pas, który zastąpił dotychczasowe zwykłe skórzane sznurki do mocowania spodni w pasie. W tamtym okresie była to wielka innowacja. Majtki te, nazwane „boxer shorts”, natychmiast stały się popularne[14]. W 1935 roku bokserki straciły nieco na popularności ponieważ pojawił się konkurent – slipy firmy Jockey[15]. Około 1947 roku, bokserki zaczęły zyskiwać na popularności ponownie, gdy włączono je do sortów mundurowych żołnierzy US Army[16]. Od tej pory stały się obok slipek Jockey stałym wyposażeniem munduru letniego. Do tej pory, bielizna była uważana za rzecz bardzo osobistą, która nie powinna interesować opinii publicznej. W Stanach Zjednoczonych zmieniło się to dopiero w połowie lat 50. XX w. po wywiadzie przeprowadzonym z senatorem Josephem McCarthy’m[17]. Wywiad miał miejsce w programie prowadzonym przez gwiazdę TV Edwarda R. Murrowa pt. Person to Person. Formuła programu zakładała przeprowadzanie wywiadu ze sławnymi ludźmi polityki, ekranu i biznesu w ich domach. Tak było w przypadki McCarthyego, który w wywiadzie Deana Achesona sekretarza stanu w Białym Domu określi jako „pompatycznego dyplomatę w bokserkach”[18]. Wywołało to poważne uliczne protesty. W pruderyjnym kraju, jakim były wówczas Stany Zjednoczone Ameryki tego typu występek był uważany za skandaliczny[19]. Niemniej wtedy to właśnie bokserki stały się popularne niż kiedykolwiek. Ogromny wpływ na popularność bokserek w Europie miała sesja zdjęciowa dla nowej bielizny Levi Strauss & Co. z 1985 roku ze zdjęciem angielskiego modela i muzyka Nicka Kamena, który został sfotografowany w białych bokserkach. Notabene szerszą popularność przyniósł bokserkom udział Kamena w reklamie telewizyjnej dżinsów Levi’s w tym samym roku – zainteresowanie wzbudziła scena, w której model ubrany był jedynie w białe bokserki[20][21]. Była to jedna z najbardziej sugestywnych reklam w historii. Szczególnie jej pierwsze sekundy, gdy model Nick Kamen wchodzi do samoobsługowej pralni, zdejmuje całe ubranie, w tym dżinsy 501, wsadza je do pralki i zostaje w samych bokserkach sunspel. Reklama była ustawiona tak, aby odtwarzała obraz Ameryki z lat 50. XX w. Było w tym dużo dowcipu, seksapilu i sporo nostalgii. Obraz ten nazwano Lauderette. a pokazano po raz pierwszy podczas Boxing Day 1985. Reklama była dzieckiem Johna Hegarty’ego i Barbary Noakes z BBH. Dzięki min Levi osiągnął status ikony w Wielkiej Brytanii. W 2000 roku reklama zajęła 4 miejsce w plebiscycie na 100 najlepszych reklam wszech czasów. Niemniej reklama ta przyczyniła się do gwałtownego wzrostu popularności tego typu bielizny[22].

Boxer-briefs

Bokserki typu boxer-briefs z Y-frontem były dziełem Arthura Kneiblerga z przedsiębiorstwa Jockey International Inc, który 21 lutego 1941 roku wzór takiej bielizny męskiej zgłosił Urzędu Patentowego USA (US Patent 2232950 A). W opisie patentowym można przeczytać: „Niniejszy wynalazek dotyczy bielizny, szczególne bielizny męskiej, takiej jak spodenki. Głównym celem niniejszego wynalazku jest uzyskanie odzieży dopasowanej do anatomii ciała, opiętej, gładkiej, wraz z układem wspierającym część krokową w sposób łagodny dla użytkownika, posiadającej przedni otwór, który będzie miał tendencję do utrzymania się zamknięciu[23].

Za twórcę bokserek typu trunks uważa się projektanta Johna Varvatosa, pracującego w latach 1990–1995 dla Calvina Kleina jako szef zespołu projektowania odzieży męskiej[24]. Ten typ bielizny rozsławiła seria reklam prasowych prezentujących Marka Wahlberga ubranego w krótkie obcisłe bokserki[25]. Miało to miejsce w 1992 roku[26]. Kampania okazał się sukcesem a przychody ze sprzedaży zostały nazwane „jednym z największych obrotów w branży odzieżowej stulecia”. W 2010 roku Varvatos powiedział: „My po prostu obcięliśmy parę kaleson i okazało się, że może to być fajne...”[27].

W połowie 2005 roku firmy Olaf Benz i Manstore zaproponowali model bokserek Apropo zwane też hot-boksers. Bokserki te charakteryzują się bardzo krótkimi nogawkami, niemal jak w slipach, oraz ostrymi wcięciami w dolnych częściach pośladków. Przez niektórych bielizna ta jest uważana za erotyczną[28].

Bokserki klasyczne ze wzmocnionym pasem biodrowym (karczkiem) zapinanym na guziki oraz z rozporkiem typu otwartego

,

Fason bokserek[edytuj]

Bokserki klasyczne z rozporkiem typu zamkniętego zapinanym na guziki

Bokserki męskie, to rodzaj bielizny preferowany przez większość młodych mężczyzn. Poszczególne modele mogą się różnić od siebie zarówno dopasowaniem, jak i długością nogawki. Wyróżniamy więc bokserki obcisłe, jak i bokserki luźne. Ten pierwszy rodzaj daje pewien komfort, ponieważ ściśle przylegając do ciała przytrzymuje również męskie genitalia. Szczególnie istotne jest to dla mężczyzn aktywnych. Jednak nie wszyscy lubią bokserki obcisłe, mimo iż nadają męskim pośladkom kuszący wygląd. Obcisłe wybierają zazwyczaj Panowie, którym zależy na seksownym wyglądzie. Plusem jest również to, że nic nie wymknie się spod bielizny, co jest możliwe przy klasycznych bokserkach. Bokserki obcisłe zazwyczaj sięgają nieco poza pośladki, ale występują różne długości. Bawełna z której są wykonane zazwyczaj posiada domieszkę elastanu, bądź innego włókna syntetycznego. Tradycjonaliści wolą jednak luźne bokserki, mimo obawy, że w pewnym momencie mogą zupełnie się podwinąć i ukazać intymne części ciała. Bokserki luźne często są nieco dłuższe, sięgają nieco powyżej połowy uda. Nie przylegają i lubią się podwijać do góry. Plusami jest duża przewiewność tego rodzaju bielizny, oraz to, że zazwyczaj wykonane są w 100% z bawełny. Bywają również bardziej eleganckie wersje z materiału satynowego, bądź wersje erotyczne lub ze śmiesznymi nadrukami. Większość modeli posiada krój, z rozpinanymi guziczkami z przodu. Mężczyźni podobnie jak w przypadku kobiet mogą zadecydować, czy wolą wersje luźniejszą, czy sensowniejszą[29].

Dobrze dopasowane bokserki powinny przylegać do ciała, pozostawiając jednak swobodę ruchu. Nie mogą się rolować na udach (= za małe), niewygodnie uciskać pośladki czy uda (= za małe), zsuwać się przy gwałtowniejszym ruchu (= za duże), wisieć przy tyłku (= za duże) lub zwijać w pasie (= za małe)[30].

Kolorystyka bokserek[edytuj]

Bokserki przebyły długą drogę aby od swoich zwykłych białych początków przejść do ery kolorowej. Dziś fani bokserek mogą znaleźć bieliznę w praktycznie dowolnym kolorze i uszyte z każdej niemal tkaniny. Dla tradycjonalistów jest to problematyczne ponieważ znalezienie dzisiaj bokserek w jednolitym białym kolorze nie jest łatwe. Trochę lepiej wygląda sprawa jeżeli szuka się kolorów: czarnego, szarego, niebieskiego, czy czerwonego. Podczas gdy tradycyjne majtki wykonywane są zwykle bez żadnego nadruku czy wzorku, bokserki męskie wyglądają inaczej. Tam to, co pokazane jest na tkaninie zaczyna nabierać nowego znaczenia, zarówno symbolicznego, jak i dosłownego. W efekcie rośnie presja na ciekawe formy. Bardzo często zdarza się, że bokserki wybierane są nie ze względu na jakość czy materiał, ale ze względu na mniej lub bardziej udaną kreację graficzną. W tym kontekście wybór bokserek przestaje być bezproblemowy. Przeciwnie, bokserki męskie stają się wyzwaniem, któremu ciężko jest sprostać bez wcześniejszego przemyślenia sprawy[31]. Taka gama wzorów tkanin z jakich szyte są bokserki stanowi poważne wyzwanie nawet dla najbardziej ekstrawaganckiego faceta. Można przebierać zarówno w kolorystyce, jak i nadrukach. Na przykład Playboy produkuje jasne czerwone bokserki z logo króliczka Playboya, NFL – logo swojej drużyny itp.[32]

Bokserki klasyczne z rozporkiem typu otwartego, zapinanym na guziki

Rodzaje bokserek[edytuj]

Po angielsku można wyróżnić trzy typy: z ledwo-ledwo wystającymi nogawkami (trunks), zwykłe (boxer-shorts), dłuższymi nogawkami (long boxer-briefs lub midway-briefs).

Boxer-briefs, czyli Trunks – to bokserki typu mini (bardziej opięte). Posiadają charakterystyczne dla bokserek krótkie nogawki, jednak nie są one tak luźne – materiał ściśle przylega tu do ciała zapewniając ciepło oraz stabilizację podobną do slipek. Rozporek w tej wersji bokserek pojawia się rzadziej i zwykle nie jest zapinany[33]. Krótkie bokserki najczęściej wykonane są z elastycznych materiałów, które odpowiednio dopasowują się do ciała i gwarantują wysoki poziom komfortu. To bielizna uniwersalna.Idealna do ubrania pod garnitur. Nie będą się odznaczać ani podwijać, przez co nie zaliczymy wpadki na służbowym spotkaniu. Są również doskonałą opcją na lato, do krótkich spodenek. Tak samo dobrze sprawdzą się pod obcisłymi spodniami, przy których zwykłe bokserki mogłoby dziwnie się układać[34]. Dodatkowo, bokserki mini świetnie podkreślają męskie atuty. W wersji short doskonale sprawdzą się ubrane pod dżinsy czy inne spodnie z grubego materiału. Dzięki temu, że są dość obszerne, będą stanowiły też dobrą ochronę przed chłodem w zimie. Te bardziej obszerne będą niestety podchodzić do góry w trakcie uprawiania sportu[35]. Ten model bielizny powstał w 1992 roku[36].

Bokserki klasyczne, czyli boxer-shorts – to zdecydowanie najpopularniejszy model bielizny męskiej i zarazem najstarszy – powstał 1925 roku[37]. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ są dość luźne i nie krępują ruchu. Ich dodatkową zaletą jest przewiewność, która sprawdza się idealnie w letnie dni. Nie powodują też ucisku, który często wywołuje duży dyskomfort u osób z siedzącą pracą. Większość bokserek świetnie nadają się do spania i użytku domowego[38]. Długie bokserki dobrze sprawdzą się pod jeansami, jednak w niektórych sytuacjach mogą powodować dyskomfort – w trakcie uprawiania sportów lub bardziej intensywnych zajęć zbyt luźne bokserki mogą prowadzić do obtarć, co nie jest zbyt przyjemne[39]. Są dość obszerne. Posiadają długie nogawki (często sięgającej nawet 8 cm), oraz rozporek zapinany najczęściej na 2 lub 3 guziki[40].

Long boxer-briefs lub Midwai-briefs – są to mocno opięte, dopasowane bokserki męskie, których nogawka została przedłożona do połowy uda. Zazwyczaj posiadają gumowy pas oraz rozporek typu Y-front[41]. Są to bokserki typowo sportowe, które dokładnie opinają ciało i podtrzymują genitalia[42].

Tkaniny do produkcji bokserek[edytuj]

Jest to istotna kwestia, ponieważ niewłaściwy materiał może znacznie pogorszyć komfort użytkowania tego rodzaju ubrania. Ideałem są bokserki męskie wykonane ze stuprocentowej bawełny, naturalne i przyjemne w dotyku. Gorzej, kiedy okaże się, że tkanina ma domieszki tworzyw sztucznych, albo w całości wykonana jest z takiego materiału. Wówczas komfort będzie bardzo niski. Materiał ma także znaczenie w kontekście późniejszego utrzymania bokserek w czystości. W praniu bowiem wszystkie wszystkie elementy garderoby są równe, pod warunkiem jednak, że nie są równiejsze. Chodzi o sytuację, w której poszczególne tkaniny mają różne wymagania dotyczące temperatury prania czy detergentu[43].

Przypisy

 1. Dictionary and Thesaurus | Merriam-Webster, „www.merriam-webster.com”, www.merriam-webster.com [dostęp 2016-03-13].
 2. Mały słownik języka polskiego, red. E Sobol, Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 1996, ISBN 83-01-11878-4.
 3. Słownik mody męskiej: sklep internetowy JegoSzafa.pl, „www.jegoszafa.pl”, www.jegoszafa.pl [dostęp 2016-03-15].
 4. Słownik onomazjologiczny Wiktoria, „wiktoria.edu.pl”, wiktoria.edu.pl [dostęp 2016-03-16].
 5. http://synonim.net/synonim/bokserki.
 6. LingeaL. Sp LingeaL., PAS DE BLEME! Słownik slangu i potocznego języka francuskiego, Lingea Sp. z o.o., 10 września 2014, ISBN 9788364093951 [dostęp 2016-03-16] (pol.).
 7. Słownik języka polskiego, red. M. Szymczak, Warszawa: PWN, 1978, ISBN 83-01-00281-6.
 8. KimK. Bhasin KimK., How the Boxer Brief Got Into America’s Pants, „Bloomberg.com”, Bloomberg.com [dostęp 2016-03-07].
 9. Markowe ubrania – serwis na temat mody – Bądź modna każdego dnia! – Męskie bokserki i ich popularność, „markowe-ubrania.pl”, markowe-ubrania.pl [dostęp 2016-03-07].
 10. W majtkach czy bez? – Satinnowy Zakątek, „Satinnowy Zakątek”, Satinnowy Zakątek [dostęp 2016-03-07] (pol.).
 11. Markowe ubrania – serwis na temat mody – Bądź modna każdego dnia! – Męskie bokserki i ich popularność, „markowe-ubrania.pl”, markowe-ubrania.pl [dostęp 2016-03-07].
 12. Bokserki – nici i przędza do szycia bokserek | Coats Industrial, „www.coatsindustrial.com”, www.coatsindustrial.com [dostęp 2016-03-07].
 13. The History of Underwear, „boxerbriefs.com”, boxerbriefs.com [dostęp 2016-03-07].
 14. A brief history of pants: Why men’s smalls have always been a subject, „The Independent”, The Independent [dostęp 2016-03-07] (ang.).
 15. The History of Underwear, „Comfortable Club”, Comfortable Club [dostęp 2016-03-07].
 16. Boxers, Briefs or Loincloth? A Brief History of Men’s Underwear, „Mental Floss”, Mental Floss [dostęp 2016-03-07].
 17. Jockeying for Position: How Boxers and Briefs Got Into Men’s Pants, „Collectors Weekly”, Collectors Weekly [dostęp 2016-03-11].
 18. Joseph McCarthy, „www.u-s-history.com”, www.u-s-history.com [dostęp 2016-03-11].
 19. television 1950s | The Pop History Dig, „www.pophistorydig.com”, www.pophistorydig.com [dostęp 2016-03-11].
 20. Levi’s 501 – The story behind Launderette, „This is not ADVERTISING”, This is not ADVERTISING [dostęp 2016-03-07].
 21. A brief history of pants: Why men’s smalls have always been a subject, „The Independent”, The Independent [dostęp 2016-03-07] (ang.).
 22. Levi’s Laundrette Advert (1985), „http://www.wgsn.com/blogs”, http://www.wgsn.com/blogs [dostęp 2016-03-07].
 23. Kneibler ArthurK. A. R Kneibler ArthurK. A., Undergarment, 1941 [dostęp 2016-03-08].
 24. Rock Steady, „Hemispheres Inflight Magazine”, Hemispheres Inflight Magazine [dostęp 2016-03-07].
 25. EricE. Wilson EricE., Calvin Klein Underwear Modeling: Career Springboard or Peak, „The New York Times”, 12 maja 2010, ISSN 0362-4331 [dostęp 2016-03-07].
 26. A Short History of Boxer Briefs | born2invest.com, „born2invest.com”, born2invest.com [dostęp 2016-03-07].
 27. Rock Steady, „Hemispheres Inflight Magazine”, Hemispheres Inflight Magazine [dostęp 2016-03-07].
 28. Men&More, OLAF BENZ Sexus Apropo Pant, „www.men-more.de”, www.men-more.de [dostęp 2016-03-07].
 29. Transseksualizm k/m – z czym się to je?: Rodzaje męskiej bielizny., „transseksualizm.blogspot.com”, transseksualizm.blogspot.com [dostęp 2016-03-07].
 30. Transseksualizm k/m – z czym się to je?: Rodzaje męskiej bielizny., „transseksualizm.blogspot.com”, transseksualizm.blogspot.com [dostęp 2016-03-07].
 31. Jak wybierać bokserki męskie? – Bielizna, „www.webshock.com.pl”, www.webshock.com.pl [dostęp 2016-03-07].
 32. Boxer Briefs Buying Guide, „eBay”, eBay [dostęp 2016-03-07].
 33. Bajeczna bielizna – blog o modnej bieliźnie damskiej, „www.bajecznabielizna.pl”, www.bajecznabielizna.pl [dostęp 2016-03-07].
 34. Męska bielizna – jaką wybrać?, „Onet Facet”, Onet Facet [dostęp 2016-03-07] (pol.).
 35. Męska bielizna – jaką wybrać?, „Onet Facet”, Onet Facet [dostęp 2016-03-07] (pol.).
 36. Behance, „www.behance.net”, www.behance.net [dostęp 2016-03-07].
 37. Behance, „www.behance.net”, www.behance.net [dostęp 2016-03-07].
 38. Bajeczna bielizna – blog o modnej bieliźnie damskiej, „www.bajecznabielizna.pl”, www.bajecznabielizna.pl [dostęp 2016-03-07].
 39. Wygodnie i stylowo – bielizna męska i jej rodzaje – Blog Misterna.pl, „Blog Misterna.pl”, Blog Misterna.pl [dostęp 2016-03-07] (pol.).
 40. http://allegro.pl/artykul/bokserki-slipy-szorty-wybieramy-meska-bielizne-42327.
 41. Jockey Midway Brief | Jockey.com, „www.jockey.com”, www.jockey.com [dostęp 2016-03-07].
 42. EricE. Wilson EricE., Calvin Klein Underwear Modeling: Career Springboard or Peak, „The New York Times”, 12 maja 2010, ISSN 0362-4331 [dostęp 2016-03-07].
 43. Jak wybierać bokserki męskie? – Bielizna, „www.webshock.com.pl”, www.webshock.com.pl [dostęp 2016-03-07].