Bollinger Motors

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Bollinger
Bollinger Motors
Ilustracja
logo Bollingera
Państwo

 Stany Zjednoczone

Siedziba

Oak Park

Data założenia

2014

Prezes

Robert Bollinger

Udziałowcy

Mullen (60%)

Zatrudnienie

43 (2022)

brak współrzędnych
Strona internetowa
Bollinger B1
Bollinger B2
Bollinger B2 na NYIAS 2022

Bollinger Motors – amerykański producent elektrycznych samochodów terenowych z siedzibą w Oak Park działający od 2014 roku.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Przedsiębiorstwo motoryzacyjne Bollinger Motors zostało założone jako startup w 2014 roku w Nowym Jorku przez amerykańskiego przedsiębiorcę Roberta Bollingera, czerpiąc od jego nazwiska swoją nazwę. Celem, jaki obrano, było opracowanie pełnowymiarowego samochodu terenowego o napędzie elektrycznym[1].

Pierwszym wynikiem prac konstruktorów Bollingera był prototyp trzydzwiowego samochodu o nazwie B1, który przedstawiony został w czerwcu 2017 roku. Samochód utrzymany został w charakterystycznym, surowym wzornictwie wyróżniającym się kanciastym nadwoziem pokrytym matowym lakierem i możliwością demontażu tylnej części dachu[2]. Rynkowy debiut modelu zaplanowano wówczas na 2019 rok. Do sierpnia 2017 roku udało się zebrać producentowi 6000 zamówień na Bollingera B1[3].

W marcu 2018 roku prezes startupu podjął decyzję o przeniesieniu siedziby z Nowego Jorku do Ferndale w stanie Michigan[4]. Dwa lata po prezentacji prototypowego B1, we wrześniu Bollinger przedstawił swoje dwa pierwsze samochody w postaci gotowej do produkcji - seryjny wariant modelu B1 przeszedł kosmetyczne zmiany w wyglądzie zewnętrznym i stał się dłuższy za pomocą dodatkowej, tylnej pari drzwi oraz dużego, 4-drzwiowego pickup B2[5].

Rozwój[edytuj | edytuj kod]

W kwietniu 2020 roku Bollinger ogłosił, że seryjna produkcja i sprzedaż obu przedstawionych jesienią poprzedzającego roku modeli B1 i B1 rozpocznie się w 2021 roku[6]. W sierpniu siedziba przedsiębiorstwa została przeniesiona z Ferndale do Oak Park w Michigan[7]. W tym samym miesiącu Bollinger zapowiedział poszerzenie swojego portfolio także o w pełni elektryczny samochód dostawczy stanowiący odpowiedź na podobne rozwiązania konkurencyjnego BrightDrop czy Riviana w postaci prototypu Bollinger Deliver-E, który ma trafić do seryjnej produkcji w 2022 roku[8]. W styczniu 2022 przedsiębiorstwo ogłisiło zawieszenie rozwoju modelu B1 i B2 na rzecz seryjngo wariantu dostawczego Deliver-E[9]. Jednakże, we wrześniu 2022 większościowy pakiet akcji nabyło przedsiębiorstwo Mullen Technologies wyrażające intencję przywrócenia do rozwoju projektu elektrycznego SUV-a i pickupa[10]. W tym samym miesiącu Bollinger przedstawił prototyp elektrycznej ciężarówki średnich rozmiarów o nazwie Bollinger B4[11].

Modele samochodów[edytuj | edytuj kod]

Historyczne[edytuj | edytuj kod]

Prototypy[edytuj | edytuj kod]

  • Bollinger B1 Concept (2017)
  • Bollinger Deliver-E (2020)
  • Bollinger B4 (2022)

Przypisy[edytuj | edytuj kod]