Borek Oniksztyński

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Borek Oniksztyński
Autor

Antanas Baranauskas

Typ utworu

poemat epicki

Wydanie oryginalne
Miejsce wydania

Wilno

Język

litewski

Data wydania

1861

Wydawca

Laurynas Ivinskis

Borek Oniksztyński (lit. Anykščių šilelis)poemat epicki Antanasa Baranauskasa litewskiego romantyzmu wydany po raz pierwszy w kalendarze w 1861 przez Laurynasa Ivinskisa pod pseudonimem Jurkštas Smalaūsis (pierwsze wydanie odrębne 1905). Poemat uznawany jest za klasykę w historii literaturze litewskiej[1][2]. Polskie wydanie poematu ukazało się dopiero w roku 1909 w Wilno, tłumaczono przez Stefanią Jabłońską (1861-1936)[3].

Borek Oniksztyński

Ta epopeja narodowa powstała w latach 1858–1859 w Petersburgu, gdzie autor uczył się w Rzymskokatolickiej Akademii Duchownej.

W poemacie Borek Oniksztyński Antanas Baranauskas przekazuje magiczne, święte połączenie między litwinami ​​​​a lasem[2]. Autor zainspirował się motywem Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. Istnieje także wpływ innych romantycznych poetów, takich jak William Wordsworth. Poemat porusza temat losu narodu litewskiego w XIX w., w tym ucisku politycznego, społecznego i rusyfikacji ze strony Imperium Rosyjskie[1]. Zwrotki z poematu Antanasa Baranauskasa przez długi czas wykorzystywały się Litwinami jako dainy.

Poemat został przetłumaczony na język polski, angielski, łotewski, niemiecki, japoński, rosyjski i inne[4].

Postaci historyczne występujące w poemacie[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Wendell Mayo, A Note of Oppositional Discourses in Baranauskas's Anykščių Šilelis [online], Lituanus [dostęp 2024-01-29] [zarchiwizowane z adresu 2008-07-20].
  2. a b Anykščių šilelis - The forest of Anykščiai [online], Lithuanian Classical Literature Anthology, sponsored by UNESCO [dostęp 2024-01-29].
  3. Antanas Baranauskas, Borek Oniksztyński [online], polona.pl [dostęp 2024-01-29].
  4. Publikacja w języku litewskim, rosyjskim, niemieckim i angielskim

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]