Boris Trajkowski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Boris Trajkowski
Борис Трајковски
BorisTrajkovski1.jpg
Data i miejsce urodzenia 25 czerwca 1956
Strumica
Data i miejsce śmierci 26 lutego 2004
Mostar
Macedonia 2. Prezydent Macedonii
Okres od 19 listopada 1999
do 26 lutego 2004
Przynależność polityczna WMRO-DPMNE
Poprzednik Sawo Klimowski (p.o.)
Następca Lupczo Jordanowski (p.o.)
Odznaczenia
Krzyż Wielki Orderu Zasługi RP

Boris Trajkowski (lub Trajkovski, cyryl. Борис Трајковски; ur. 25 czerwca 1956 w Strumicy , zm. 26 lutego 2004 w Mostarze) – polityk macedoński.

Był z wykształcenia prawnikiem, ukończył Uniwersytet Cyryla i Metodego w Skopju. Specjalizował się w prawie handlowym, uzupełniał także wykształcenie w USA, studiując teologię, zostając duchownym metodystycznym. Pracował jako szef działu prawnego jednej z fabryk w Skopju.

Po ogłoszeniu niepodległości Macedonii zajął się działalnością polityczną w szeregach Narodowo-Demokratycznej Partii Jedności Macedonii WMRO-DPMNE; zasłużył się dla partii w nawiązaniu kontaktów z partiami europejskimi. Kierował Komisją Stosunków Międzynarodowych WMRO-DPMNE. Pracował ponadto w samorządzie w Kisela Woda.

Od grudnia 1998 był wiceministrem spraw zagranicznych; w listopadzie 1999 kandydował z ramienia WMRO-DPMNE w wyborach prezydenckich. W pierwszej turze uległ zdecydowanie Tito Petkowskiemu, drugą turę rozstrzygnął jednak na swoją korzyść. Protesty zwolenników Petkowskiego spowodowały jednak, że mógł objąć urząd dopiero po miesiącu (zastępował go w obowiązkach przewodniczący parlamentu, Sawo Klimowski).

Uchodził za polityka kompromisu, a jego najbardziej znaczącym osiągnięciem było złagodzenie konfliktu z albańskimi uchodźcami z Kosowa (2001), co pozwoliło uniknąć kolejnej wojny na Bałkanach.

Zginął w wypadku lotniczym w drodze na konferencję ekonomiczną w Bośni; w tym samym dniu miało dojść do oficjalnego zainicjowania macedońskich starań o przyjęcie do Unii Europejskiej, co także było efektem starań m.in. prezydenta Trajkowskiego.

Był odznaczony pośmiertnie m.in. Krzyżem Wielkim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej (2004)[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]