Ǵorge Iwanow

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ǵorge Iwanow
Ѓорге Иванов
Ѓорге Иванов.jpg
Data i miejsce urodzenia 2 maja 1960
Wałandowo
Macedonia Prezydent Macedonii
Okres od 12 maja 2009
Przynależność polityczna WMRO-DPNE
Poprzednik Branko Crwenkowski
Gjorge Ivanov Signature.svg

Ǵorge Iwanow[1] (mac. Ѓорге Иванов, wym. [ˈɟɔrɡɛ ˈivanɔf]; ur. 2 maja 1960 w Wałandowie) – prezydent Macedonii od 12 maja 2009 roku, profesor prawa.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Edukacja[edytuj | edytuj kod]

Ǵorge Iwanow urodził się w 1960 w Wałandowie, gdzie ukończył edukację na poziomie podstawowym i średnim. W latach 1978-1982 studiował prawo na Skopijskim Uniwersytecie Świętego Cyryla i Metodego. W 1994 ukończył studia podyplomowe z dziedziny prawa i nauk politycznych, a w 1998 uzyskał tytuł doktora nauk politycznych na tej uczelni[2].

Działalność zawodowa[edytuj | edytuj kod]

W latach 1988-1995 Iwanow był redaktorem Programu Trzeciego Radia Skopje. W 1995 został asystentem na Wydziale Prawa na Skopijskim Uniwersytecie Świętego Cyryla i Metodego, a w 1998 asystentem profesora. Od 1999 do 2000 wykładał politykę Europy Południowo-Wschodniej na Uniwersytecie Ateńskim[2].

W 1999 został założycielem i przewodniczącym Instytutu na rzecz Demokracji, Solidarności i Społeczeństwa Obywatelskiego, organizacji pozarządowej zajmującej się promocją procesów demokratycznych i kultury politycznej wśród obywateli. Był także założycielem i przewodniczącym Centrum Macedońskich Źródeł Prawnych oraz współtwórcą magazynu "Opinia Polityczna"[2].

W 2001 został dyrektorem studiów politycznych na Wydziale Prawa Uniwersytetu Skopijskiego. W latach 2004-2008 był prodziekanem tego wydziału. W 2008 uzyskał tytuł profesora Wydziału Prawa. W tym samym roku został dyrektorem Rady Akredytacyjnej Szkolnictwa Wyższego[2].

Ǵorge Iwanow jest żonaty z Mają Iwanową, z wykształcenia prawniczką i ma jednego syna Iwana[3].

Prezydent[edytuj | edytuj kod]

25 stycznia 2009 na kongresie partii WMRO-DPMNE (Wewnętrzna Macedońska Organizacja Rewolucyjna - Demokratyczna Partia na rzecz Macedońskiej Jedności Narodowej) Iwanow został wybrany kandydatem w wyborach prezydenckich w 2009. Otrzymał 1016 głosów delegatów, podczas gdy jego rywal Todor Petrow, przewodniczący Światowego Kongresu Macedońskiego zdobył tylko 91 głosów. Iwanow zapowiedział, że jego kampania wyborcza będzie odzwierciedlała jego cechy charakteru i będzie uczciwa oraz skromna[4][5].

W pierwszej turze wyborów, 22 marca 2009, Iwanow zajął pierwsze miejsce z poparciem w wysokości 35,06% głosów[6]. W drugiej turze wyborów, 5 kwietnia 2009, wygrał rywalizację z Lubomirem Frczkowskim, zdobywając 63,14% głosów poparcia. Tuż po wyborach, Iwanow wyraził wolę poprawy stosunków z Grecją oraz jak najszybszego rozwiązania sporu o nazwę Republiki Macedonii[7].

12 maja 2009 odbyła się oficjalna ceremonia zaprzysiężenia prezydenta-elekta. W swoim przemówieniu Iwanow wskazał główne cele prezydentury. Stwierdził, iż jego "zadaniem jest wprowadzenie Macedonii do NATO i Unii Europejskiej, aby uczynić ją silną, szanowaną i równą innym, a obywatele mogli poczuć się dumni, bogaci i szczęśliwi". Zapowiedział prowadzenie odpowiedzialnej polityki zagranicznej, opartej na "duchu dobrego sąsiedztwa i wzajemnego zaufania". Zapowiedział poświęcenie szczególnej uwagi stosunkom z Grecją[8]. Oznajmił, że Macedonia "podziela wspólne europejskie wartości i śni ten sam europejski sen". W uroczystości wzięli udział byli prezydenci Macedonii oraz zagraniczni goście, w tym prezydenci Chorwacji, Serbii, Albanii i Czarnogóry: Stjepan Mesić, Boris Tadić, Bamir Topi i Filip Vujanović[9].

W 2014 uzyskał reelekcję zwyciężając w wyborach prezydenckich w drugiej turze (27 kwietnia) z Stevo Pendarovskim, uzyskując 55,28%[10].

Publikacje[edytuj | edytuj kod]

  • 1994: Цивилно општество (Społeczeństwo obywatelskie)
  • 1998: Демократијата во поделените општества: македонскиот модел (Demokracja w społeczeństwach podzielonych: model macedoński)
  • 2003: Современи политички теории (Współczesne teorie polityczne)
  • 2006: Политички теории (Teorie polityczne)[2]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]