Boxing Day

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Boxing Day
Ilustracja
Kolejka do sklepu w Boxing Day
Dzień

26 grudnia

Państwa

 Australia
 Kanada
 Nowa Zelandia
 Wielka Brytania
kraje Wspólnoty Narodów

Inne nazwy

Dzień Dobrej Woli

Boxing Dayświęto obchodzone w Wielkiej Brytanii, Kanadzie, Nowej Zelandii i Australii oraz w innych krajach Wspólnoty Narodów 26 grudnia (dzień po Bożym Narodzeniu) lub w niektórych krajach na następny dzień powszedni po świętach, jeżeli 26 grudnia przypada na sobotę lub niedzielę[1][2].

Pochodzenie święta[edytuj | edytuj kod]

Nazwa święta wywodzi się od tradycyjnego, datującego się od średniowiecza zwyczaju darowania służbie lub biednym podarunków zapakowanych w pudełka (ang. box), według słownika oksfordzkiego „To give a Christmas-box (colloq.); whence boxing-day”, istnieje wiele tradycji ludowych wyjaśniających powstanie tego zwyczaju[3], większość z nich wiąże się z rozdawaniem prezentów, pieniędzy czy jedzenia zapakowanych w pudełka.

Według niektórych podań w tym dniu bogacze rozdawali prezenty czy pieniądze, inny przekaz mówi, że nazwa ta pochodzi od lockbox, skarbonki na datki znajdującej się w kościele – pieniądze zebrane w tym dniu były rozdawane ubogim parafianom.

Jeszcze inna etymologia tego słowa wiąże się ze średniowiecznym zwyczajem, kiedy to w tym dniu łapano strzyżyka, „króla wszystkich ptaków”, wkładano go do pudełka i obnoszono po wszystkich domach we wsi, co miało przynieść szczęśliwy rok i dobre plony (zobacz też Złota Gałąź).

Data święta[edytuj | edytuj kod]

Boxing Day zazwyczaj obchodzony jest 26 grudnia i tradycyjnie (bez względu na to jakie przepisy prawne obowiązują w danym państwie) święto jest znane pod tą nazwą[4], ale jeżeli przypada w niedzielę to w państwach, w których Boxing Day jest dniem wolnym od pracy dzień wolny „przechodzi” na poniedziałek[5][6][7]. Jeżeli Boże Narodzenie wypada w niedzielę, to po poniedziałkowym Boxing Day wtorek jest także dniem wolnym od pracy.

Boxing Day w różnych krajach[edytuj | edytuj kod]

Boxing Day

Australia[edytuj | edytuj kod]

Pomimo iż w Australii Boxing Day jest dniem wolnym od pracy, tradycyjnie w tym dniu rozpoczynały się poświąteczne wyprzedaże w sklepach (zamknięte pozostają biura czy zakłady produkcyjne), w ostatnich latach w niektórych stanach wprowadzono nowe przepisy wprowadzające ograniczenia handlu w tym dniu[8] i poświąteczne wyprzedaże rozpoczynają się 27 grudnia.

W Australii Południowej 26 grudnia obchodzony jest jako Proclamation Day (dzień założenia Australii Południowej) i jest dniem wolnym od pracy[9].

W tym dniu w Australii rozpoczynają się dwie popularne imprezy sportowe – jest to pierwszy dzień regaty Sydney-Hobart i meczu krykietowego Boxing Day Test.

Kanada[edytuj | edytuj kod]

W Kanadzie Boxing Day jest dniem wolnym od pracy z wyjątkiem części osób pracujących w sklepach. Wiele sklepów otwiera drzwi dla klientów o północy 26 grudnia i pod względem obrotu jest to tradycyjnie jeden z najlepszych dni handlowych.

Afryka Południowa[edytuj | edytuj kod]

W Afryce Południowej 26 grudnia znany jako Day of Goodwill (dzień dobrej woli).

Wielka Brytania[edytuj | edytuj kod]

Także w Wielkiej Brytanii Boxing Day jest tradycyjnym dniem wielkich, poświątecznych wyprzedaży, rozgrywana jest pełna kolejka piłkarska Premier League

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. American Heritage Dictionary, Fourth Edition - 'Boxing Day'
  2. Oxford English
  3. Barbara Mikkelson: Urban Legends Reference Pages: Boxing Day Origins. [dostęp 2015-10-21]. (ang.).
  4. Radio 4 Christmas 2004 highlights. [dostęp 2007-12-25]. (ang.).
  5. Bank Holidays Act 1871 (UK and Republic of Ireland)
  6. Banks and Bank Holidays Act (NSW) 1912 - Fourth Schedule
  7. Holidays Act (Qld) 1983
  8. Przepisy stanu Nowa Południowa Walia. [dostęp 2008-03-02]. [zarchiwizowane z tego adresu (2008-03-02)].
  9. Public Holidays. [dostęp 2007-12-22]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-12-19)].