Brauron

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Świątynia Artemidy w Brauron

Brauron (stgr. Βραυρών) – starożytne miasto greckie i sanktuarium ku czci Artemidy, położone na terenie dzisiejszej miejscowości Wrawrona (Βραυρώνα) we wschodniej części Attyki. Według Homera Brauron było miejscem zbiórki okrętów przed wyruszeniem na wojnę trojańską.

Historia osady[edytuj | edytuj kod]

Najstarsze ślady bytności człowieka na terenie późniejszego Brauron pochodzą z neolitu. We wczesnej starożytności istniało tu ważne miasto portowe (dziś ruiny położone są kilka kilometrów w głąb lądu), z niewiadomych przyczyn prawdopodobnie opuszczone po okresie mykeńskim (ok. XII wieku p.n.e.). W VIII wieku p.n.e. rozpoczyna się ponowny rozkwit miasta, zakończony powodzią w 300 r. p.n.e.

Sanktuarium[edytuj | edytuj kod]

W Brauron znajdują się pozostałości dawnej świątyni ku czci Artemidy. Do naszych czasów dotrwało kilka doryckich kolumn. W starożytności pokazywano tu także grób Ifigenii, według tradycji złożonej w ofierze Artemidzie i pochowanej w Brauron. Na terenie komplesku świątyni zachowało się też źródło, uważane przez starożytnych Greków za święte.

Święta[edytuj | edytuj kod]

Według przekazów historycznych w Brauron odbywały się święta, w których uczestniczyły młode dziewczęta przebrane za niedźwiedzice. Uważa się, że były to święta powiązane z kultem Artemidy. Tradycja tych świąt pochodzi prawdopodobnie ze znacznie dawniejszych czasów i związana jest z prehistorycznym kultem przyrody, płodności, życia i śmierci.