Brist

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Brist
Ilustracja
Państwo  Chorwacja
Żupania splicko-dalmatyńska
Gmina Gradac
Populacja (2011)
• liczba ludności

400[1]
Kod pocztowy 21335
Położenie na mapie Chorwacji
Mapa konturowa Chorwacji, na dole nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Brist”
43°07′16″N 17°19′17″E/43,121111 17,321389

Bristwieś w Chorwacji, w żupanii splicko-dalmatyńskiej, w gminie Gradac. W 2011 roku liczyła 400 mieszkańców[1].

Geografia[edytuj | edytuj kod]

Brist leży w południowej części Makarskiej Riwiery, na Magistrali Adriatyckiej, między Makarską i Pločami, u podnóża góry Biokovo. Przez całą długość miejscowości ciągnie się żwirowa plaża i ponad-kilometrowy deptak do sąsiedniej Podacy i Gradaca, centrum gminy.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Nazwa Brist pochodzi od chorwackiej nazwy wiązu (chor. brijest), a pierwsza o niej wzmianka datuje się na 1571 rok. Choć miasteczko rozciąga się dziś wzdłuż samego wybrzeża, historyczny Brist znajdował się znacznie bliżej Biokowa. Ze starej osady ludność zaczęła przesiedlać się w kierunku dzisiejszego Brista, w końcu XIX wieku. W starej wsi można znaleźć pomniki nagrobne jeszcze z epoki brązu i żelaza, a znany jest również średniowieczny grobowiec, wśród miejscowej ludności zwany tureckim gróbem.

Barokowy kościół św. Małgorzaty z XV stulecia ma apsydę z gotyckim sklepieniem. W apsydzie znajdują się płyty nagrobne rodziny Kačićów. Koło kościoła znajdują się pozostałości starej osady, kamienne domostwa, a w jednym z nich – z otworami strzelniczymi na ścianie – według przekazu, miał urodzić się jeden z najsłynniejszych chorwackich poetów Andrija Kačić Miošić (1704-1760), autor dzieła Razgovor ugodni naroda slovinskoga, najpoczytniejszego utworu chorwackiej literatury, który doczekał się już ponad 60 wydań. W dzisiejszym Briscie również znajduje się kościół św. Małgorzaty, wybudowany w 1870 roku. Przed nim wzniesiono – 30 września 1960 – brązowy pomnik, poświęcony Andriji Kačićowi Miošićowi, dzieło chorwackiego rzeźbiarza Ivana Meštrovicia (1883-1962)[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Državni zavod za statistiku Republike Hrvatske (chorw.). Državni zavod za statistiku Republike Hrvatske. [dostęp 2020-03-14].
  2. Historia Brista na stronie gradac.hr.