Broumowskie Ściany

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Broumovské stěny)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Broumowskie Ściany
Broumovskie steny SD.jpg
Bożanowski Szpiczak i Koruna z okolic Ścinawki Dolnej
Megaregion Pozaalpejska Europa Środkowa
Prowincja Masyw Czeski
Podprowincja Sudety z Przedgórzem Sudeckim
Makroregion Sudety Środkowe
Mezoregion Stolové hory
Mikroregion(y) Broumovské stěny

Broumowskie Ściany (czes. Broumovské stěny, niem. Falkengebirge, także Braunauer Wände, Sterngebirge) – pasmo górskie w Czechach, zaliczane do Gór Stołowych (Wyżyna Broumovska), między Skałami Adrszpasko-Cieplickimi a masywem Szczelińca; przechodzi przez nie europejski dział wodny.

Płyta piaskowcowa tworząca Broumowskie Ściany jest nachylona w kierunku na południe, a ku północy opada typową kuestą ku Kotlinie Broumowskiej. Broumowskie Ściany rozpoczynają się na zachodzie Honskim Špičákiem (652 m n.p.m.). W kierunku wschodnim występują następujące wzniesienia: Strážná hora (688 m n.p.m.), Loučná hora (647 m n.p.m.), Hvězda, Supí hnízdo, Velká kupa (708 m n.p.m.), Koruna (769 m n.p.m.) i Bożanowski Szpiczak (773 m n.p.m.), który jest najwyższym wzniesieniem Broumowskich Ścian. W kierunku południowym od Bożanowskiego Szpiczaka biegnie grzbiet ze szczytem Signál (708 m n.p.m.). Na niektórych szczytach znajdują się labirynty skalne (Bożanowski Szpiczak, Signál), a na wszystkich skałki i ich zgrupowania. Broumowskie Ściany porozcinane są głębokimi wąwozami, obfitującymi w przeróżne formacje skalne. Najbardziej znane to Kovářova rokle, Hruškova rokle, Hájkova rokle.

Ciekawym szczytem Broumowskich Ścian jest leżąca nieopodal Koruna z punktem widokowym i interesującymi formacjami skalnymi na szczycie.

Największą atrakcją turystyczną jest góra Hvězda (674 m n.p.m.), na której szczycie, na skalnej krawędzi, znajduje się barokowa kaplica Matki Boskiej Śnieżnej, wykonana z piaskowca ciosowego (zbudowana na podstawie pięcioramiennej gwiazdy). Szczyt wziął swoją nazwę od krzyża z pozłacaną pięcioramienną gwiazdą, ustawionego tu w 1670 roku. Na Hvězdzie znajduje się również schronisko "Chata Hvězda", wybudowane w stylu szwajcarskim przez Jana Nepomucena Rottera w latach 1854-1856.

Teren Broumowskich Ścian objęty jest ochroną w ramach CHKO Broumovsko.

Formacja skalna Skalní Divadlo ("Skalny Teatr")
Formacja skalna Skalní Divadlo ("Skalny Teatr")

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]