Bruce Lee (gra komputerowa)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Bruce Lee
Producent Datasoft Inc.
Wydawca Datasoft Inc.
Projektant Ron J. Fortier
Scenarzysta Ron J. Fortier
Kompozytor John A. Fitzpatrick
Data wydania 1984
Gatunek gra platformowa
Tryby gry gra jedno- i wieloosobowa
Wymagania sprzętowe
Platforma Rodzina 8-bitowych Atari, MSX, ZX Spectrum, Amstrad CPC, BBC Micro, Commodore 64, MS-DOS

Bruce Leegra komputerowa z 1984 roku stworzona przez Rona J. Fortiera i Kelly Day[1]. Początkowo została wydana na 8-bitowe Atari, Commodore 64 oraz ZX Spectrum.

Rozgrywka[edytuj | edytuj kod]

Gracz wciela się w postać Bruce’a Lee, który przemierza czarodziejską wieżę w poszukiwaniu bogactw i sekretu nieśmiertelności. Do pokonania jest dwadzieścia pomieszczeń/poziomów składających się z platform i drabin. Aby je przejść gracz musi zbierać po drodze zawieszone w różnych punktach latarnie oraz pokonać znajdujących się na niej wrogów. W każdym pomieszczeniu znajdują dwa rodzaje przeciwników: ninja atakujący mieczami i zapaśnicy sumo (Green Yamo) walczący pięściami oraz nogami. Ponieważ mają oni nieograniczoną ilość żyć, ciągle wracają, ale są łatwo podatni na ciosy Bruce’a. W trybie wieloosobowym jeden z graczy może kontrolować Yamo.

Późniejsze poziomy zawierają dodatkowe przeszkody w postaci min, ruchomych ścian, czy elektrycznych podłóg. Żeby je przejść gracz musi się swoją postacią wspinać, uchylać i skakać. Na ostatnim dwudziestym poziomie musi pokonać głównego przeciwnika, którym jest zły Czarodziej Ognia.

Przyjęcie[edytuj | edytuj kod]

 
Recenzje
Publikacja Ocena
„Computer and Video Games” 35/40
„Sinclair User” 4/5 gwiazdek
„ZX Computing” 4/5 gwiazdek


Po wydaniu oryginalnej wersji na ZX Spectrum, gra otrzymała przeważnie entuzjastyczne recenzje. Czasopismo „CRASH” przyznało jej 91%, chwaląc grafikę oraz przyjemną i wciągającą rozgrywkę[2]. Magazyn „Sinclair User” także wysoko ocenił grę przyznając jej 4 na 5 gwiazdek, zwracając jednocześnie uwagę na brak dźwięku i małe zróżnicowanie zadań do wykonania[3]. Bardziej krytyczny w swojej recenzji był magazyn „Your Spectrum”, który wskazał, że do jej ukończenia wystarczy kilka rozgrywek[4]. W 1990 r. ten sam magazyn w retrospektywnym opisie gry napisał, że wciąż jest ona zbyt prosta do przejścia, a grafika nie przetrwała próby czasu. Uznano jednak, że z historycznego punktu widzenia jest ona ważna, ponieważ jako pierwsza była połączeniem platformówki i beat 'em 'upu[5].

W 1986 roku gra została wydana w pakiecie They Sold a Million II, razem z Match Point, Match Day i Knight Lore[6].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Bruce Lee
  2. Bruce Lee review
  3. Clare Edgely: Spectrum Software Scene 2 (ang.). Sinclair User, 1985-05.
  4. Joystick Jury (ang.). Your Spectrum, 1985-05.
  5. The YS Complete Guide To Beat-'em-ups (ang.). Your Spectrum, 1990-05.
  6. They Sold A Million II (ERBE Version) (ang.). IGN. [dostęp 2014-01-27].