Bubble Bobble

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Bubble Bobble
バブルボブル Baburu Boburu
Ilustracja
Producent

Taito (automaty do gier)
NovaLogic (komputery osobiste)

Wydawca

Taito oraz Romstar

Data wydania

automat do gry:
1986[1]
komputery osobiste:
1989[2]

Gatunek

gra platformowa[1], gra zręcznościowa[2]

Tryby gry

gra jednoosobowa i gra dwuosobowa[2]

Język

angielski[2]

Wymagania sprzętowe
Platforma

automat do gry[1]

Wymagania

wyświetlacz, grafika rastrowa

Kontrolery

gamepad

Bubble Bobble (jap. バブルボブル Baburu Boburu) – platformowo-zręcznościowa gra przeznaczona na automaty do gier, wydana w 1986 roku przez Taito i Romstar[1]. W 1989 roku dzięki firmie NovaLogic gra doczekała się konwersji przeznaczonej na komputery osobiste[2]. Gra pojawiła się także na NES Classic Edition[3].

Rozgrywka[edytuj | edytuj kod]

W Bubble Bobble może grać jeden lub dwóch graczy jednocześnie, firma NovaLogic zaleca drugą opcję gdyż tylko tak można ukończyć grę. Gracze wcielają się w Buba i Boba. Gra składa się ze stu plansz, na której gracz musi wyeliminować wrogów. Jedyną bronią do dyspozycji są bańki powietrza, którymi musi schwytać wszystkich wrogów, po czym gdy wróg znajdzie się w niej gracz musi zniszczyć bańkę, dzięki temu gracz otrzymuje bonus w postaci owoców. Kontakt z wrogiem, który nie znajduje się w bańce kończy się stratą jednego z kilku żyć. Raz na dwadzieścia plansz pojawiają się specjalne wrota, które kierują do ukrytej planszy, na której gracz musi tylko zbierać owoce i bonusy. Na pokonanie każdej planszy gracz ma określoną ilość czasu, gdy ten czas zostanie przekroczony, pokazuje się komunikat a po chwili duch, który będzie chciał wyeliminować gracza[2].

Odbiór gry[edytuj | edytuj kod]

Brytyjski magazyn Mean Machines przyznał grze w wersji na Game Boya 91 punktów na 100, tłumacząc to tym, że gra została idealnie przekonwertowana z oryginalnej wersji a także, że jest ona wymagająca i uzależniająca[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d Bubble Bobble (ang.). arcade-museum.com. [dostęp 2010-11-08].
  2. a b c d e f Bubble Bobble (pol.). gry-online.pl. [dostęp 2010-11-08].
  3. WRÓĆ DO PRZESZŁOŚCI WRAZ Z EUROPEJSKĄ PREMIERĄ NINTENDO CLASSIC MINI: NINTENDO ENTERTAINMENT SYSTEM (pol.). nintendo.pl, 2016-11-11. [dostęp 2019-01-03].
  4. Bubble Bobble review - Nintendo Gameboy (ang.). meanmachinesmag.co.uk. [dostęp 2010-11-08]. [zarchiwizowane z tego adresu].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]