Bubble tea

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Bubble tea w różnych odmianach
Papierowa słomka do bubble tea i popularna słomka

Bubble tea (herbata bąbelkowa) – napój na bazie herbaty z dodatkiem niedużych, jadalnych kulek, najczęściej z tapioki. Zwykle podawana jest na zimno, często z mlekiem[1].

Występuje w wielu różnych wersjach smakowych i z wieloma różnymi dodatkami. Może być wzbogacona o owoce, bitą śmietanę, lody, syropy itp.[2][3] Kulki z tapioki mogą być zastąpione kulkami na bazie kwasu alginowego (tzw. popping boba) lub np. różnego rodzaju galaretkami[4][5][6]. Najczęściej serwowana jest w wysokich, przezroczystych kubkach oraz ze słomką o dużej średnicy, tak by zmieściły się w niej kulki, które można następnie żuć.

Bubble tea powstała w latach 80. XX wieku na Tajwanie. Nie ma jednak pewności, komu dokładnie powinno się przypisywać ten wynalazek. Według jednej wersji została stworzona w herbaciarni Hanlin Tea Room w 1986 roku, po tym jak jej właściciel Tu Tsung-ho zainspirował się kulkami z tapioki, które zobaczył na targu. Według innej powstała w 1988 roku w herbaciarni Chun Shui Tang, kiedy pracująca tam Lin Hsiu-hui eksperymentowała mieszając ze sobą różne składniki[7][8].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Michalina Szczepańska: Bubble Tea podbija Polskę. Puls Biznesu, 7 sierpnia 2012.
  2. Bubble Tea, czyli jak tajwańska herbata z kulkami podbiła świat. Coldsea, 16 października 2020.
  3. Jaka bubble tea najlepsza? Co to jest i jak smakuje bąbelkowa herbata? - Boboq, bubbletea-sklep.pl [dostęp 2020-11-19] [zarchiwizowane z adresu 2021-03-02] (pol.).
  4. Pop Goes the Boba. Texture Technologies, 1 marca 2017. (ang.).
  5. What is boba? Your introduction to bursting boba vs tapioca balls vs crystal boba. Reastaurant Supply Drop, 15 stycznia 2019. (ang.).
  6. Katarzyna Dębek: Jak zarobić na bubblach. Forbes, 29 czerwca 2017.
  7. Edward Jones: Who invented bubble tea?. Taipei Times, 13 listopada 2018.
  8. Derrick Chang: Bubble tea: How did it start?. CNN, 12 lipca 2017. (ang.).