Budowlani Łódź (rugby)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Budowlani Łódź
Rugbyści Budowlanych Łódź po zdobyciu mistrzowskiego tytułu w sezonie 2009/2010
Rugbyści Budowlanych Łódź po zdobyciu mistrzowskiego tytułu w sezonie 2009/2010
Pełna nazwa K.S. Budowlani Łódź
Barwy biało-niebiesko-czerwone
Data założenia 1968
Liga Ekstraliga
Adres ul. Górnicza 5

91-765 Łódź

Stadion Górnicza 5 (mecze i treningi)
Numer KRS 0000379312
Trener Merab Gabunia i Mindia Abashidze
Stroje
domowe
Stroje
wyjazdowe
Strona internetowa
Mecz rugby, Budowlani Łódź podejmują Folc AZS Warszawa, Ekstraliga rugby, końcówka rundy zasadniczej sezonu 2007/2008

Budowlani Łódźpolski klub rugby z siedzibą w Łodzi. Ośmiokrotny mistrz Polski[1][2] i sześciokrotny zdobywca Pucharu Polski. Obecnie występuje w ekstralidze.

Sekcja rugby powstała w Budowlanych Łódź w 1968 roku. Założycielem i ówczesnym trenerem sekcji był Ryszard Wiejski. Oprócz szkolenia zespołu ligowego objął szkolenie w zespole juniorów.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Rugby pojawiło się w Łodzi w 1956 roku, kiedy to po specjalnie zorganizowanym kursie instruktorskim na warszawskim AWF 40 szkoleniowców rozpoczęło propagowanie tej dyscypliny sportu w Polsce. Pierwsza sekcja powstała w kole nr 12 ZS Start, a zajęcia i rozgrywki ogólnopolskiej ligi rugby odbywały się na boisku należącym do Budowlanych. W następnych latach wprowadzono rozgrywki o Puchar Polski i Mistrzostwa Polski Juniorów.

W roku 1957 na terenie Rudy Pabianickiej przy Rudzkim Klubie Sportowym powstała druga sekcja rugby w Łodzi. Sekcja włączyła się do rozgrywek o Puchar Polski i walczyła w lidze mistrzów o tytuł, nie odnosząc jednak większych sukcesów. W 1958 roku sekcja rugby przy ZS Start przeżywała kłopoty. Po reorganizacji prowadzącej do likwidacji kół sportowych, powstał SKS Start Łódź jako jeden ogólnołódzki klub sportowy, nastawiony głównie na rozwój piłki nożnej. Na rugby brakowało środków finansowych w nowej organizacji sportowej Spółdzielczości Pracy, a łódzkie władze miejskie podjęły decyzję o przejęciu sekcji wraz z całym jej dorobkiem przez KS Włókniarz Łódź. Ponieważ klub Włókniarz w tym czasie nie posiadał sekcji startujących w rozgrywkach ogólnopolskich, działacze z życzliwością przyjęli rugbistów i stworzyli im dobre warunki do dalszego rozwoju. Sekcja posiadała własne boisko, zaplecze i opiekunów wśród zakładów włókienniczych, a w klubie panowała sprzyjająca atmosfera wokół rugby, która spowodowała szybki rozwój sekcji i uzyskanie liczących się wyników w kraju. Dobra passa łódzkiego rugby została przerwana w 1962 roku, po wprowadzeniu zmian w strukturach łódzkich organizacji sportowych.

Odrodzenie rugby nastąpiło za sprawą Ryszarda Wiejskiego i Stanisława Musiałczyka – absolwentów warszawskiej AWF i byłych zawodników AZS i Orła Warszawa. Poprzez ogłoszenia prasowe odnaleźli oni byłych zawodników rozwiązanej sekcji KS Włókniarz oraz znaleźli nowych, chętnych do gry kandydatów. Klubem, który przyjął pod swoją opiekę nowo powstałą sekcję był Metalowiec Łódź. Złe warunki treningów, brak sprzętu i niesprzyjająca atmosfera w klubie spowodowały podpisanie w grudniu 1968 pomiędzy przedstawicielami GKKFiT oraz ŁKKFiT, zarządem KS Budowlani i trenerami R. Wiejskim i S. Musiałczykiem dokumentu zatwierdzającego powstanie sekcji przy klubie KS Budowlani.

Pierwszy okres funkcjonowania sekcji nie był najłatwiejszy - brak podstawowego sprzętu oraz bazy treningowej, sprawił, że pomimo wielkiego zapału 30 marca 1969 roku drużyna rugby KS Budowlani przegrała swój pierwszy mecz z ówczesnym wicemistrzem Polski – drużyną RKS Orzeł Warszawa 0:9. Pomimo trudnych początków sekcja rugby w KS Budowlani działa nieprzerwanie do dzisiaj. Przez lata działalności wyszkoliła wielu czołowych zawodników we wszystkich kategoriach wiekowych. Wielu z nich było członkami kadry narodowej, stanowiąc trzon podstawowej piętnastki reprezentacji Polski. Zespoły klubowe zdobywały wielokrotnie tytuły Mistrzów i Wicemistrzów Polski.

W drużynie Budowlanych występował Mariusz Pudzianowski, znany bardziej z uprawiania sportów siłowych i MMA.

Reprezentanci Polski[edytuj | edytuj kod]

W klubie występowali wielokrotni reprezentanci Polski, m.in.: Kazimierz Matczak, Bolesław Malarczyk, Włodzimierz Matczak, Zbigniew Kiciński.

Sukcesy[edytuj | edytuj kod]

Seniorzy[edytuj | edytuj kod]

Juniorzy[edytuj | edytuj kod]

  • Mistrzostwa Polski:
    • Gold medal with cup.svg Mistrzostwo (19x): 1971, 1972, 1974, 1975, 1976, 1977, 1978, 1986, 1989, 1990, 1991, 1996, 2003, 2004, 2005, 2007, 2009, 2014, 2016.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]