Orzeł Warszawa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Klub Sportowy "ORZEŁ" Warszawa
Stadion Orła podczas memoriału Kamili Skolimowskiej w 2011
Korty tenisowe Klubu Sportowego "Orzeł" przy ul. Podskarbińskiej
Obiekt Klubu Sportowego "Orzeł" przy ul. Podskarbińskiej

Klub Sportowy „Orzeł” Warszawa im. Józefa Piłsudskiego – warszawski klub sportowy założony w 1922 r.

Obiekty klubu są zlokalizowane w okolicach ulic Siennickiej, Dwernickiego, Podskarbińskiej, Mińskiej i na warszawskiej Pradze-Południe. Według systematyki MSI, klub znajduje się na terenie dwóch osiedli - Kamionka (tor kolarski i hala sztuk walki) i Grochowa (administracja, stadion lekkoatletyczny i korty tenisowe).

Opis[edytuj | edytuj kod]

Klub prowadzi zajęcia sekcji: lekkoatletycznych i tenisa. W 2006 r. odbył się generalny remont stadionu lekkoatletycznego (jest to obecnie jeden z najnowocześniejszych obiektów tego typu w Polsce) z wykonaniem infrastruktury, trybun itd. Do remontu i zagospodarowania pozostają obiekty toru kolarskiego (obecnie w bardzo złym stanie - nie nadaje się do użytku) oraz związane z nimi budynki (w tym sale sportów walki). Ten ostatni obiekt, projektu Macieja Nowickiego, do połowy 2019[1] był wynajmowany przez Kościół Chrześcijański "Słowo Życia"[2].

Właścicielem obiektów jest samorząd terytorialny, który przez lata toczył spór o majątek z klubem. Po zakończeniu sporu obiektem tymczasowo zarządzał Zakład Gospodarowania Nieruchomościami[3].

Inne informacje[edytuj | edytuj kod]

  • 19 września 2007 na obiektach KS Orzeł odbył się mityng lekkoatletycznyPedro's Cup“. Na trybunach imprezę oglądało blisko 10 tysięcy widzów, a na stadionie można było m.in. oglądać Jamajczyka Asafę Powella (ówczesnego rekordzistę świata na dystansie 100 m - 9,74 s), który startował w biegu na 100 m. Ustanowiono nagrodę w wysokości 100 tysięcy dolarów, która miała być wypłacona, jeśli podczas zawodów zostanie pokonany lub wyrównany wynik rekordu świata. Rekordu nie odnotowano (zwycięzca - Asafa Powell - uzyskał 10,02 s).
  • W siedzibie Klubu, w gabinecie prezesa zarządu, nagrane zostały niektóre sceny do filmu Miś w reżyserii Stanisława Barei. W gabinecie zachowały się oryginalne meble gdańskie z szafą do której trener II klasy Wacław Jarząbek wychwalając cnoty prezesa Klubu Sportowego „Tęcza” Ryszarda Ochódzkiego wyśpiewał: ... łubu dubu łubu dubu niech nam żyje Prezes naszego klubu ...[4]. W 2019 szafa została sprzedana na licytacji. Jej nowym właścicielem stało się nieodległe Centrum Promocji Kultury w Dzielnicy Praga-Południe[5].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Telewizja Polska S.A, Warszawa: eksmisja Kościoła Chrześcijańskiego na Pradze Południe, warszawa.tvp.pl [dostęp 2022-06-08] (pol.).
  2. Wyborcza.pl, warszawa.wyborcza.pl [dostęp 2019-07-18].
  3. Wyborcza.pl, warszawa.wyborcza.pl [dostęp 2019-07-18].
  4. Nowa Strona, www.ksorzel.waw.pl [dostęp 2019-01-20].
  5. Jerzy S. Majewski. Czterdziestka stuknęła temu Misiu. „Gazeta Stołeczna”, s. 10, 30 kwietnia–3 maja 2021.