Budynek Główny Gminy Żydowskiej w Warszawie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Fasada budynku
To samo miejsce współcześnie

Budynek Główny Gminy Żydowskiej – nieistniejący obecnie budynek znajdujący się przy ul. Grzybowskiej 26/28 w Warszawie.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Gmach został wzniesiony w 1892. Znajdowały się w nim biura zarządu Gminy Żydowskiej, Muzeum Żydowskie, biura rabinatu oraz inne instytucje żydowskie.

Podczas II wojny światowej do sierpnia 1942 w budynku mieściła się siedziba warszawskiego Judenratu (po likwidacji tzw. małego getta przeniesiona na ulicę Zamenhofa 19). To tutaj, 23 lipca 1942 wieczorem, drugiego dnia tzw. wielkiej akcji wysiedleńczej, w swoim gabinecie znajdującym się na pierwszym piętrze budynku popełnił samobójstwo prezes Judenratu Adam Czerniaków.

W czasie powstania warszawskiego budynek został spalony ale jego konstrukcja nie uległa zawaleniu, przez co mógł zostać po wojnie odbudowany. W latach 50. budynek został jednak wyburzony.

Obecnie w tym miejscu znajduje się wieżowiec PZU Tower[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Mapa Getto warszawskie. Współczesny układ ulic i ostańce zabudowy według stanu na marzec 2001 na tle dawnego planu miasta (oprac. Paweł E. Weszpiński i Robert Marcinkowski) [w:] Barbara Engelking, Jacek Leociak, Getto warszawskie. Przewodnik po nieistniejącym mieście, Wydawnictwo IFiS PAN, Warszawa 2001