Przejdź do zawartości

Bujanka kruczowłosa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Bujanka kruczowłosa
Bombylius ambustus
Pallas et Wiedemann in Wiedemann, 1818
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

stawonogi

Gromada

owady

Rząd

muchówki

Rodzina

bujankowate

Podrodzina

Bombyliinae

Plemię

Bombyliini

Rodzaj

Bombylius

Gatunek

Bombylius ambustus

Synonimy
  • Bombylius dispar Meigen, 1820
  • Bombylius senex Rondani, 1863

Bujanka kruczowłosa[1] (Bombylius ambustus) – gatunek muchówki z rodziny bujankowatych i podrodziny Bombyliinae. Zamieszkuje krainę palearktyczną od Półwyspu Iberyjskiego po Syberię i Chiny.

Taksonomia

[edytuj | edytuj kod]

Gatunek ten opisany został po raz pierwszy w 1818 roku przez Petera Simona Pallasa i Christiana Rudolpha Wilhelma Wiedemanna w publikacji autorstwa tego drugiego. Lokalizacja typowa, jak ustalił Adrian Charles Pont, znajduje się w Kazachstanie[2].

Morfologia

[edytuj | edytuj kod]

Muchówka ta osiąga od 8 do 12 mm długości ciała o zwartej budowie. W całości porośnięta jest puszystym i długim owłosieniem[3]. Głowa jest dość mała, znacznie węższa od tułowia, w widoku bocznym mniej więcej trójkątna[4]. Wyposażona jest w długi, smukły, sterczący ku przodowi ryjek i dość krótkie głaszczki[4][3]. Oczy złożone u samic są szeroko rozstawione, u samców zaś stykają się lub są silnie zbliżone do siebie[3]. Czułki są wąsko rozstawione i mniej więcej tak długie jak głowa[4], ich ostatni człon jest nieco dłuższy niż poprzednie. Owłosienie głowy u samicy jest w całości śnieżnobiałe, u samca zaś czarne z dodatkiem nielicznych włosków białych[3]. Tułów jest krótki i szeroki[4], u samicy w całości owłosiony bladożółto, u samca natomiast przód śródplecza owłosiony jest jaskrawożółto, okolice tarczki białawo, zaś boki tułowia czarno z domieszką włosków jaśniejszych. Skrzydła są przejrzyste z przyciemnionymi nasadami, zaś przezmianki mają kolor czarnobrunatny[3]. Stosunkowo smukłe[4] odnóża ubarwione są całkiem czarno[3]. Odwłok jest krótki i szeroki, szerszy od tułowia[4]. U samca owłosiony jest czarno z białymi włoskami tylko przy tylnym brzegu pierwszego tergitu. U samicy spód nasady odwłoka oraz plamy na tergitach od drugiego do szóstego owłosione są biało[3].

Ekologia i występowanie

[edytuj | edytuj kod]

Owad ciepłolubny. Osobniki dorosłe aktywne są od czerwca do sierpnia. Odwiedzają kwiaty celem żerowania na nektarze. Latają nisko, lotem zygzakowatym. Chętnie przysiadają na nasłonecznionej powierzchni gleby[3]. Larwyparazytoidami pszczół[4].

Gatunek palearktyczny[4]. W Europie znany jest z Hiszpanii, Francji, Niemiec, Szwajcarii, Austrii, Włoch, Estonii, Łotwy, Litwy, Polski, Czech, Słowacji, Węgier, Białorusi, Ukrainy, Mołdawii, Rumunii, Bułgarii, Chorwacji, Albanii, Grecji oraz europejskiej części Rosji[2]. Z Azji podawany jest z Syberii[3], Turcji, Gruzji, Armenii, Azerbejdżanu, Kazachstanu, Uzbekistanu, Turkmenistanu, Tadżykistanu, Kirgistanu, Mongolii oraz Chin[2].

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Bombylius ambustus – Bujanka kruczowłosa. [w:] Insektarium.net [on-line]. [dostęp 2022-04-29].
  2. a b c N.L. Evenhuis, D.J. Greathead: World catalog of bee flies (Diptera: Bombyliidae). Revised September 2015. Bishop Museum, 2015. s. 1-206. [dostęp 2019-04-26]. [zarchiwizowane z tego adresu].
  3. a b c d e f g h i Przemysław Trojan: Klucze do oznaczania owadów Polski cz. XXVIII Muchówki – Diptera, zeszyt 24 Bujanki – Bombyliidae. Warszawa: PWN, Polskie Towarzystwo Entomologiczne, 1967.
  4. a b c d e f g h Frank M. Hull, Bee flies of the world: the genera of the family Bombyliidae, Washington: Smithsonian Institution Press, 1973, DOI10.5962/bhl.title.48406, ISBN 0-87474-131-9.