Bursztyn meksykański

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Bursztyn meksykański

Bursztyn meksykański – odmiana bursztynu pochodząca z Meksyku, która powstała w epokach oligocenu i miocenu (era kenozoiczna), trwających od 34 do 5 mln lat temu. Inne jego określenie to bursztyn z Chiapas. Złoża bursztynu meksykańskiego znajdują się w południowo-zachodniej części Ameryki Północnej, w regionie Chiapas nazywanym Simojovel.

Dokładna geneza bursztynu meksykańskiego nie jest znana. Przypuszcza się, że powstał z żywicy dwóch, wymarłych drzew: Hymenaea mexicana i Hymenaea allendis. Wskazują na to fragmenty obydwu tych gatunków, które zachowały się w bursztynie[1]. Jest on często porównywany do bursztynu dominikańskiego[2].

Bursztyn z Chiapas zawiera liczne inkluzje kopalnych organizmów, w tym fragmenty grzybów, roślin, owady oraz pajęczaki[potrzebny przypis][3].

Bursztyn meksykański oprócz wartości naukowej ma również szerokie wykorzystanie z jubilerstwie.

W Simojovel znajduje się największa kopalnia tej odmiany bursztynu. W tym miejscu wydobywa się aż 95% bursztynu meksykańskiego. Pozostałe kopalnie można znaleźć w Huitiupán, El Bosque, San Andrés Larráinzar, San Andrés Duraznal oraz Pantelhó[4]. Zgodnie z danymi udostępnianymi przez Muzeum Bursztynu w San Cristobal, kopalnie znajdujące się na terenie Chiapas miesięcznie produkują 300 kg surowca[5].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Poinar, G Jr, Coelomycetes in Dominican and Mexican amber, Mycol Res. 107 (Pt 1): 117–22, 2003
  2. Engel, MS; Grimaldi, DA, The neuropterid fauna of Dominican and Mexican amber (Neuropterida, Megaloptera, Neuroptera), American Museum Novitates, 2007
  3. Adrain Jonathan M., Edgecombe Gregory D., Lieberman Bruce S., Studies On Mexican Paleontology, Springer
  4. Karen O’brien, Sacrificing The Forest: Environmental And Social Struggle In Chiapas, 2000
  5. Museo del Ambar de Chiapas - strona internetowa