Bursztyn meksykański
Bursztyn meksykański – odmiana bursztynu pochodząca z Meksyku, która powstała w epokach oligocenu i miocenu (era kenozoiczna), trwających od 34 do 5 mln lat temu. Inne jego określenie to bursztyn z Chiapas. Złoża bursztynu meksykańskiego znajdują się w południowo-zachodniej części Ameryki Północnej, w regionie Chiapas nazywanym Simojovel.
Dokładna geneza bursztynu meksykańskiego nie jest znana. Przypuszcza się, że powstał z żywicy dwóch, wymarłych drzew: Hymenaea mexicana i Hymenaea allendis. Wskazują na to fragmenty obydwu tych gatunków, które zachowały się w bursztynie[1]. Jest on często porównywany do bursztynu dominikańskiego[2].
Bursztyn z Chiapas zawiera liczne inkluzje kopalnych organizmów, w tym fragmenty grzybów, roślin, owady oraz pajęczaki[potrzebny przypis][3].
Bursztyn meksykański oprócz wartości naukowej ma również szerokie wykorzystanie z jubilerstwie.
W Simojovel znajduje się największa kopalnia tej odmiany bursztynu. W tym miejscu wydobywa się aż 95% bursztynu meksykańskiego. Pozostałe kopalnie można znaleźć w Huitiupán, El Bosque, San Andrés Larráinzar, San Andrés Duraznal oraz Pantelhó[4]. Zgodnie z danymi udostępnianymi przez Muzeum Bursztynu w San Cristobal, kopalnie znajdujące się na terenie Chiapas miesięcznie produkują 300 kg surowca[5].
Przypisy
[edytuj | edytuj kod]- ↑ Poinar, G Jr, Coelomycetes in Dominican and Mexican amber, Mycol Res. 107 (Pt 1): 117–22, 2003
- ↑ Engel, MS; Grimaldi, DA, The neuropterid fauna of Dominican and Mexican amber (Neuropterida, Megaloptera, Neuroptera), American Museum Novitates, 2007
- ↑ Adrain Jonathan M., Edgecombe Gregory D., Lieberman Bruce S., Studies On Mexican Paleontology, Springer
- ↑ Karen O’brien, Sacrificing The Forest: Environmental And Social Struggle In Chiapas, 2000
- ↑ Museo del Ambar de Chiapas - strona internetowa