Business intelligence

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Business Intelligence)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Business intelligence (BI), (również analityka biznesowa[1]) – proces przekształcania danych w informacje, a informacji w wiedzę, która może być wykorzystana do zwiększenia konkurencyjności przedsiębiorstwa[2]. W rozumieniu czysto biznesowym BI można także definiować jako kombinację architektury systemu, aplikacji oraz baz danych, które razem umożliwiają prowadzone w czasie rzeczywistym analizy i przekształcenia, dostarczające potrzebną informację i wiedzę biznesowi[3].

Opis[edytuj | edytuj kod]

Efektywne eksploatowanie narzędzi BI jest mocno uzależnione od utworzenia hurtowni danych, która pozwala na ujednolicenie i powiązanie danych zgromadzonych z różnorodnych systemów informatycznych przedsiębiorstwa. Utworzenie hurtowni danych zwalnia systemy transakcyjne od tworzenia raportów i umożliwia równoczesne korzystanie z różnych systemów BI.

Koncepcja jest następująca: system BI generuje standardowe raporty lub wylicza kluczowe wskaźniki efektywności działania przedsiębiorstwa (key performance indicators), na podstawie których stawia się hipotezy, po czym weryfikuje się je poprzez wykonywanie szczegółowych „przekrojów” danych. Do tego służą różnego rodzaju narzędzia analityczne (np. OLAP, eksploracja danych).

Business intelligence stanowi narzędzie menedżerów i specjalistów zajmujących się analizami i strategią. Dla menedżerów „liniowych”, którzy oczekują informacji o aktualnym stanie procesów przeznaczone są rozwiązania business activity monitoring (BAM), umożliwiające przetwarzanie napływających na bieżąco danych. Techniki prezentacyjne dobierane są odpowiednio do potrzeb użytkownika. Aby uniknąć konieczności przeglądania gąszczu liczb, wizualizacja stanu aktualnego realizowana jest w postaci obrazkowej. Kokpit menedżerski to sposób prezentacji wyników – wizualizacja danych i raportów w postaci podobnej do pulpitów sterowniczych.

Niebezpieczeństwa stosowania BI:

  • oczekiwanie od systemu BI prostych, jednoznacznych odpowiedzi, a nawet wskazania „jedynie słusznego rozwiązania” – jest to praktycznie niemożliwe do zrealizowania;
  • tendencyjna prezentacja danych, niezamierzona – wynika z ignorancji użytkowników w zakresie rygorów statystyki.

Do technik, jakimi posługuje się BI można zaliczyć m.in. eksplorację danych, eksplorację procesów, systemy ekspertowe, sieci neuronowe i algorytmy genetyczne.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Analityka biznesowa się zmienia. Computerworld, 27 grudnia 2010. [dostęp 2014-05-29].
  2. Włodzimierz Gogołek, Wiesław Cetera: Leksykon tematyczny. Zarządzanie, IT. Wydawnictwo Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych UW, 2014, s. 54. ISBN 978-83-63183-58-5.
  3. Business Intelligence | Codec-dss UK, www.codecdss.co.uk [dostęp 2016-12-02].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]