COSTAR

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Montowanie modułu COSTAR przez załogę promu kosmicznego

COSTAR (ang. Corrective Optics Space Telescope Axial Replacement) – moduł zainstalowany w Teleskopie Kosmicznym Hubble'a korygujący wadę zwierciadła głównego teleskopu. Zwierciadło główne zostało wykonane niepoprawnie i pierwsze zdjęcia uzyskiwane przy użyciu teleskopu okazały się zupełnie nieostre[1]. 8 grudnia 1993 ekipa kosmonautów z promu kosmicznego Endeavour (misja STS-61) zainstalowała moduł COSTAR w miejsce zdemontowanego szybkiego fotometru[2][3]. Od tego czasu teleskop mógł już wykonywać obserwacje z dobrą ostrością. Moduł COSTAR korygował obraz tylko w modułach FOC, FOS i GHRS, gdyż główna kamera WFPC w tej samej misji została wymieniona na nową WFPC2, która sama w sobie zawierała odpowiedni układ korygujący[3].

Po tym, jak wszystkie instrumenty pierwszej generacji zostały wymienione na nowe w kolejnych misjach serwisowych do Teleskopu Hubble'a, moduł COSTAR stał się niepotrzebny[2]. W maju 2009 został zdemontowany i sprowadzony na Ziemię przez kosmonautów misji STS-125 wahadłowca Atlantis[4]. W jego miejsce zainstalowano spektrograf Cosmic Origins Spectrograph (COS)[2].

COSTAR znajduje się obecnie na wystawie National Air and Space Museum w Waszyngtonie[1][4].

Przypisy

  1. a b COSTAR (ang.). Smithsonian National Air and Space Museum. [dostęp 2013-08-05].
  2. a b c Hubble's Instruments: COSTAR - Corrective Optics Space Telescope Axial Replacement (ang.). W: Hubble [on-line]. ESA. [dostęp 2013-08-05].
  3. a b Servicing Mission 1 (ang.). W: Hubble [on-line]. ESA. [dostęp 2013-08-05].
  4. a b Hubble Servicing Mission 4 (ang.). W: Hubble [on-line]. ESA. [dostęp 2013-08-05].