Flaga Hiszpanii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Flaga Hiszpanii
Flaga Hiszpanii
Informacje
W użyciu

Flaga i bandera narodowa flaga oraz bandera narodowa

Proporcje

2:3[1][2]

Wprowadzona

19 lipca 1927[2]

Warianty
Flaga Hiszpanii
W użyciu

Cywilna flaga i bandera flaga oraz bandera cywilna

Flaga Hiszpanii
W użyciu

Flaga wojenna flaga jednostki wojskowej

Zwymiarowana flaga Hiszpanii

Flaga Hiszpanii – jeden z symboli państwowych Królestwa Hiszpanii.

Wygląd[edytuj | edytuj kod]

Flaga to prostokąt podzielony na trzy poziome pasy, czerwony, żółty i czerwony, w stosunku 1:2:1. Przy drzewcu, na żółtym pasie, znajduje się herb, na który składają się herby dawnych królestw Półwyspu Iberyjskiego[3]. Tarcza, umieszczona między Słupami Heraklesa, jest zwieńczona koroną, która honoruje rolę monarchii w Hiszpanii. Kolory mają długą tradycję, ale nie mają oficjalnej symboliki[1][3].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Wiele symboli używanych przez Hiszpanię ma, według tradycji, historię sięgającą stulecia wstecz. Nawet nieudokumentowane mity związane z symbolami kształtują hiszpańską dumę narodową. Na przykład lew, symbol Leónu miał być używany przez legion rzymski w I wieku naszej ery, natomiast złota tarcza z czterema czerwonymi pionowymi pasami, symbol Królestwa Aragonii i współczesnej Katalonii jest wiązana z IX-wiecznym legendarnym uhonorowaniem hrabiego Barcelony przez wnuka Karola Wielkiego za jego heroizm[1].

Pod panowaniem dynastii Burbonów w XVII i XVIII wieku flagi hiszpańskie były uproszczonymi wersjami dzisiejszej flagi z białym tłem i nieco innymi wersjami herbu, zawierającymi Słupy Heraklesa i motto głoszące Plus ultra (pol. Więcej ponad, więcej poza), mające odzwierciedlić odkrycia hiszpańskich podróżników. Król Karol III stwierdził, że Hiszpania powinna mieć flagę, którą łatwo odróżnić od innych flag państwowych. Z kilku propozycji władca wybrał wersję z poziomymi pasami o kolorach czerwonym, żółtym i czerwonym nierównej szerokości oraz herbem położonym na prawej stronie żółtego pasa. Oficjalnie przyjęta w roku 1785, flaga ta została swego rodzaju „rdzeniem” dla jej następców – zmieniano tylko projekt herbu, by reprezentował panującą sytuację polityczną[1][2]. Wyjątkiem była flaga Drugiej Republiki, składająca się z trzech pasów: czerwonego, żółtego i fioletowego; ostatni z tych kolorów został zapożyczony z herbu Leónu[2][1].

Prosta, zwieńczona koroną tarcza Kastylii-Leónu zniknęła z flagi w 1931; została zastąpiona nowym herbem w 1938, niedługo po przejęciu władzy przez faszystowski reżim generała Francisco Franco. Składał się on z Orła Świętego Jana trzymającego tarczę, po lewej stronie znajdowało się jarzmo, a po prawej symbol Falangi, całość pod sloganem Una, grande, libre (pol. Jedna, wspaniała, wolna). Wzór ten został zmodyfikowany w 1945 i 1977, ale śmierć Franco i przywrócenie demokracji wraz z powrotem króla Juana Carlosa spowodowały ponowną zmianę. Flaga w obecnej formie została przyjęta 18 grudnia 1981[1].

Historyczne wersje flagi[a][edytuj | edytuj kod]

Inne flagi oficjalne[edytuj | edytuj kod]

Siły zbrojne[edytuj | edytuj kod]

Sztandary królewskie[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. Grafiki są jedynie poglądowe.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f flag of Spain, [w:] Encyclopædia Britannica [dostęp 2022-09-30] (ang.).
  2. a b c d Complete flags of the world. Roger Bullen, Debra Clapson, Wim Jenkins, Simon Mumford (red.). London New York: DK Pub, 2008, s. [1]. ISBN 978-0-7566-4115-3. (ang.).
  3. a b Flag of Spain, Central Intelligence Agency [dostęp 2022-10-09] (ang.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]