Cabinet des Médailles

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Gabinet Medali (Departament monet, medali i starożytności Francuskiej Biblioteki Narodowej)
Cabinet des Médailles (Le département des Monnaies, médailles et antiques de la Bibliothèque nationale de France)
Oddział Francuskiej Biblioteki Narodowej
Ilustracja
Wejście do muzeum
Państwo

 Francja

Miejscowość

Paryż

Zakres zbiorów

Numizmatyka, sztuka starożytna i średniowieczna

Wielkość zbiorów

530 000 monet i medali, 35 000 dzieł sztuki niemonetarnych, 80 000 prac naukowych

Dyrektor

Michel Amandry

Położenie na mapie Paryża
Mapa konturowa Paryża, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Gabinet Medali (Departament monet, medali i starożytności Francuskiej Biblioteki Narodowej)”
Położenie na mapie Francji
Mapa konturowa Francji, u góry znajduje się punkt z opisem „Gabinet Medali (Departament monet, medali i starożytności Francuskiej Biblioteki Narodowej)”
Położenie na mapie Île-de-France
Mapa konturowa Île-de-France, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Gabinet Medali (Departament monet, medali i starożytności Francuskiej Biblioteki Narodowej)”
Ziemia48°52′04″N 2°20′18″E/48,867778 2,338333
Strona internetowa

Cabinet des Médailles (Gabinet Medali) – dział muzealny Francuskiej Biblioteki Narodowej w Paryżu. Formalna, współczesna nazwa placówki to Le département des Monnaies, médailles et antiques de la Bibliothèque nationale de France (Departament monet, medali i starożytności Francuskiej Biblioteki Narodowej).

Historia[edytuj | edytuj kod]

Początki placówki sięgają XVI wieku. Jej zbiory zapoczątkowała kolekcja królów Francji, począwszy od Filipa Augusta. Intensywne powiększenie zbiorów nastąpiło za panowania Ludwika XIV, w czasie Wielkiej Rewolucji Francuskiej (kiedy do muzeum przekazano cenne obiekty, aby ochronić je przed kradzieżą lub zniszczeniem) oraz w XIX wieku (dzięki darom i odkryciom archeologicznym). Od 1667 Gabinet znajdował się w Wersalu, w XVIII wieku został przeniesiony do Paryża, w obecnej siedzibie znajduje się od 1917.

Zbiory[edytuj | edytuj kod]

Obecnie Gabinet Medali mieści zbiory numizmatyczne, kolekcję gliptyki, precjoza i dzieła sztuki z różnych okresów. W sumie w zbiorach placówki znajduje się 530 tysięcy monet i medali, 35 tysięcy obiektów niemonetarnych (w tym starożytne brązy, broń, ceramika, starożytne i średniowieczne wyroby z kości słoniowej, rzeźby i sprzęty) oraz dokumentacja związana tematycznie z kolekcjami, obejmująca 80 tysięcy prac z dziedziny numizmatyki, gliptyki, archeologii, historii starożytnej i średniowiecznej, a także historii samych kolekcji i kolekcjonerów. Do cenniejszych obiektów w posiadaniu placówki należą:

Poza tym w zbiorach znajdują się też wazy greckie i etruskie, terakoty, dyptychy konsularne, tors Afrodyty z okresu hellenistycznego oraz rzymskie krzesło kurulne tzw. tron Dagoberta, a także komplet do gry w szachy z kości słoniowej, własność Karola Wielkiego.

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]