Calpernia Addams

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Calpernia Addams
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 20 lutego 1971
Nashville, USA
Strona internetowa

Calpernia Sarah Addams (ur. 20 lutego 1971) – amerykańska autorka, aktorka i muzyk, rzeczniczka prasowa, osobowość medialna. Znana jako działaczka na rzecz osób transgenderycznych.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Wychowywała się w suburbii Nashville w stanie Tennessee, gdzie też się urodziła. Służyła w Siłach Zbrojnych Stanów Zjednoczonych i United States Marine Corps. Podczas ostatniego roku służby w wojsku dokonała coming outu jako kobieta transgenderyczna. Zmieniła imię i nazwisko na Calpernię Addams; przy wyborze imienia wykorzystała nazwisko Kalpurnii Pisonis, trzeciej i ostatniej żony Juliusza Cezara (lub postaci Calpernii ze sztuki Szekspira Juliusz Cezar), oraz – przede wszystkim – Calpernii Addams, krewnej tytułowych bohaterów Rodziny Addamsów[1].

W roku 1999 pracowała jako wykonawczyni muzyczna w jednym z klubów. Wówczas poznała żołnierza Barry’ego Winchella, z którym wkrótce się związała. Na temat relacji łączących parę spekulowali żołnierze z bazy Barry’ego. Ich nietolerancja doprowadziła następnie do tragedii – Winchell został zamordowany za złamanie zasady „don’t ask, don’t tell”. Na kanwie tych zdarzeń oparto zrealizowany w roku 2003 film telewizyjny Dziewczyna żołnierza. W rolę Addams wcielił się aktor Lee Pace.

W roku 2003 została uhonorowana nagrodą National Gay and Lesbian Task Force Leadership Award.

Szum medialny wokół sprawy śmierci Winchella przyspieszył karierę Addams w showbiznesie. W 2005 artystka wystąpiła u boku Felicity Huffman w dramacie Transamerica.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Jonny McGovern, Linda James, Martin Beauchamp. Gay Pimpin' with Jonny McGovern. (ang.) [dostęp 2009-03-20]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]