Canon

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy firmy. Zobacz też: CANON – technologia usuwania azotu ze ścieków oraz Canon – miasto w Stanach Zjednoczonych.
Canon Inc.
Ilustracja
Państwo  Japonia
Siedziba Ōta, Tokio
Data założenia 10 sierpnia 1937
Forma prawna Kabushiki-gaisha
Prezes Fujio Mitarai
Zatrudnienie 191 889 osób (2014)[1]
Giełda NYSE: CAJ
ISIN JP3242800005
Dane finansowe
Przychody 30,804 mld USD (2014)[1]
Wynik operacyjny 3,004 mld USD (2014)[1]
Wynik netto 2,106 mld USD (2014)[1]
Aktywa 36,865 mld USD (2014)[1]
Kapitał własny 24,613 mld USD (2014)[1]
brak współrzędnych
Strona internetowa

Canon Inc. (jap. キヤノン株式会社 Kyanon Kabushiki Kaisha) – japońskie przedsiębiorstwo specjalizujące się w obrazowaniu i produktach optycznych, takich jak aparaty fotograficzne, kamery, kserokopiarki, drukarki oraz urządzenia diagnostyki obrazowej. Centrala przedsiębiorstwa znajduje się w dzielnicy Ōta, w Tokio.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Przedsiębiorstwo powstało w roku 1933 jako Seiki Kōgaku Kenkyūjo (jap. 精機光学研究所; dosłownie „Laboratorium Optyki Precyzyjnej”). Rok później wyprodukowało swój pierwszy aparat fotograficzny – dalmierz małoobrazkowy o nazwie Kwanon (nazwa nawiązuje do buddyjskiej bogini miłosierdzia – analogicznie jak nazwa pierwszej soczewki użytej przez tę firmę w ich produkcie – KasyaPa – nawiązująca do imienia jednego z głównych uczniów Buddy). W 1935 zmieniono nazwę firmy na nowocześniej brzmiącą: Canon.

W 1957 roku powstała europejska sieć dystrybucji Canon Europe. Wkrótce przedsiębiorstwo zaczęło rozszerzać działalność i produkować sprzęt innego rodzaju niż aparaty fotograficzne i związane z nimi akcesoria. W 1964 roku wprowadziło na rynek zaawansowany technicznie kalkulator Canola 130[2], w 1970 zaś kserokopiarkę NP-1100. W chwili obecnej Canon oferuje szeroki asortyment sprzętów – od aparatów fotograficznych (lustrzanki i aparaty kompaktowe), kamery, i drukarki. Przedsiębiorstwo produkuje także sprzęt dla biznesu (wielofunkcyjne drukarki laserowe, kolorowe drukarki biurowe, drukarki wielkoformatowe, skanery, projektory, kalkulatory i oprogramowanie). W listopadzie 2013 roku firma Canon weszła na rynek monitorów, prezentując zaawansowany technologicznie monitor DP-V3010 o rozdzielczości 4K[3]. Canon aktywnie rozwija także działalność na rynku medycznym – firma produkuje specjalistyczny sprzęt, taki jak cyfrowe aparaty rentgenowskie, cyfrowe detektory typu DR wykorzystywane w radiografii cyfrowej i kamery siatkówkowe.

W 2013 roku Canon przejął holenderską spółkę Océ, oferującą drukarki, kopiarki i skanery – w tym sprzęt do druku produkcyjnego, materiały eksploatacyjne, oprogramowanie i usługi. Integracja nastąpiła na mocy porozumienia z 2009 roku, kiedy spółka została wykupiona przez Canon. Proces połączenia rozpoczął się wiosną 2012 r. i został sfinalizowany w 2013 roku[4].

W marcu 2016 roku Canon sfinalizował zakup Toshiba Medical Systems Corporation.

Produkty konsumenckie[edytuj | edytuj kod]

Przez wiele lat przedsiębiorstwo było znane wyłącznie jako producent profesjonalnych lustrzanek fotograficznych, używanych przez fotoreporterów i fotografów na całym świecie. Najsławniejszymi modelami były: Canon F-1, Canon A-1 i Canon T90.

Następcą tych manualnych lustrzanek jest system Canon EOS, w ramach którego dostępna jest pełna gama aparatów (a także obiektywów) – od w pełni profesjonalnej serii EOS 1, do modeli amatorskich. Powstały w 1987 r. i zapoczątkowany modelem EOS 650, system EOS obejmuje zarówno aparaty na film, a od roku 1995 (powstała w kooperacji z Kodakiem seria DCS) również aparaty cyfrowe. Powstały w 2000 roku model EOS D30 stanowił pierwszy samodzielnie opracowany przez Canona korpus cyfrowy. W chwili obecnej, w ramach systemu wypuszczane są już wyłącznie lustrzanki cyfrowe – ostatnie analogowe EOS-y – Elan 7N/30V i Rebel T2/300X/Kiss 7 wprowadzone zostały na rynek w roku 2004. W 2014 przedsiębiorstwo poinformowało, że jedenasty rok z rzędu było światowym liderem pod względem sprzedaży cyfrowych aparatów z optyką wymienną[5].

Canon produkuje także szereg cyfrowych aparatów kompaktowych (serie Powershot i IXUS), a także kamery cyfrowe m.in. z serii LEGRIA i profesjonalne kamery filmowe EOS. W asortymencie marki znajdują się również drukarki i urządzenia wielofunkcyjne PIXMA i SELPHY.

Przedsiębiorstwo w latach osiemdziesiątych produkowało również głowice magnetofonowe dla firm Sony i Denon.

Produkty dla biznesu[edytuj | edytuj kod]

Pomimo tego, że przedsiębiorstwo jest rozpoznawane głównie jako producent aparatów fotograficznych i drukarek komputerowych rynku konsumenckiego, większość przychodów przedsiębiorstwa pochodzi z działu produktów biurowych, zwłaszcza analogowych i cyfrowych kopiarek, a także linii wielofunkcyjnych urządzeń cyfrowych imageRUNNER i laserowych drukarek wielofunkcyjnych iSENSYS. Dodatkowo Canon jest dostawcą mechanizmów drukujących między innymi do popularnych drukarek laserowych LaserJet firmy Hewlett-Packard, a także do drukarek wielkoformatowych – ploterów firmy Océ dedykowanych m.in. dla branży reklamowej.

Canon wkroczył także na rynek cyfrowych wyświetlaczy łącząc się z firmą Toshiba w celu opracowania i produkcji płaskich telewizorów opartych na technologii SED. Spółka joint venture SED Inc. została powołana w październiku 2004 r. W styczniu 2007 Canon ogłosił, że zamierza wykupić udziały Toshiby w spółce[6]. Posunięcie to było spowodowane przez pozew ze strony firmy Nano-Proprietary, która twierdzi, że Canon złamał umowę licencyjną poprzez wprowadzanie technologii udzielonej Canonowi do spółki joint venture.

Canon pracuje także nad ekranami OLED oraz telewizorami z tylną projekcją.

Produkty przemysłowe[edytuj | edytuj kod]

Canon dostarcza również produkty przemysłowe, takie jak soczewki i półprzewodniki.

Dział medyczny[edytuj | edytuj kod]

Canon jest producentem urządzeń do diagnostyki wzroku obejmuje systemy do zdjęć siatkówki, zautomatyzowane oftalmometry i tonometry, a także oprogramowanie podnoszące jakość opieki nad pacjentem[7].

Dział diagnostyki obrazowej obejmuje aparty RTG, detektory cyfrowe, systemy PACS do archiwizacji obrazów medycznych.

Po zakupie w 2016 firmy Toshiba Medical Systems poszerzył swoją ofertę o tomografy komputerowe, rezonanse magnetyczne oraz ultrasonografy.

Historia produkcji sprzętu fotograficznego[edytuj | edytuj kod]

Działania sponsorskie[edytuj | edytuj kod]

Canon jest sponsorem licznych wydarzeń kulturalnych i sportowych, a także konkursów. W latach 2006–2009 firma sponsorowała Puchar UEFA, była także oficjalnym sponsorem EURO 2004, 2008 i 2012. Canon sponsorował także finał Grand Prix w łyżwiarstwie figurowym i Światowy Finał IAAF. Koncern wspiera także wydarzenia kulturalne jak London Fashion Week, Milan Fashion Week i Paris Fashion Week, a także sponsoruje londyńską orkiestrę symfoniczną.

Przedsiębiorstwo sponsoruje także Berlinale Talents, czyli cykl warsztatów z udziałem profesjonalistów adresowany do początkujących filmowców. Canon jest też sponsorem festiwalu dla dziennikarzy Visa Pour L’Image i World Press Photo[14].

Canon jest także stałym partnerem WWF i Czerwonego Krzyża, we współpracy z którym realizuje projekty pomocowe dla dzieci i młodzieży.

 • Austria – sponsoring letnich obozów terapeutycznych dla dzieci z chorobami reumatycznymi.
 • Belgia – obozy letnie dla nieprzystosowanych i niepełnosprawnych dzieci, program wsparcia dzieci, których rodzice przebywają w zakładzie karnym.
 • Czechy – szkolenia z zakresu pierwszej pomocy.
 • Dania – pomoc psychologiczna dla dzieci z rodzin dysfunkcyjnych.
 • Finlandia – schroniska dla nieletnich.
 • Francja – wyjazdy wakacyjne dla dzieci z niezamożnych rodzin.
 • Niemcy – uświadamianie niebezpieczeństw związanych ze zmianami klimatycznymi.
 • Węgry – szkolenia z zakresu pierwszej pomocy.
 • Włochy – edukacja seksualna
 • Holandia – szkolenia z zakresu udzielania pierwszej pomocy w szkołach podstawowych.
 • Norwegia – wakacyjne wyjazdy dla dzieci z rodzin dysfunkcyjnych.
 • Polska – projekt pomocowy dla dzieci z niezamożnych i dysfunkcyjnych rodzin.
 • Hiszpania – edukacja młodzieży w zakresie równości płci.
 • Szwecja – pomoc psychologiczna dla młodych uchodźców.
 • Szwajcaria – szkolenia z zakresu pierwszej pomocy[15].

Prace badawczo-rozwojowe[edytuj | edytuj kod]

Canon aktywnie angażuje się w prace badawczo-rozwojowe w celu uzyskania nowych technologii i pozyskania nowych rynków działalności. Firma aktualnie skupia się na badaniach nad falami submilimetrowymi, technologią Skin Gas Sensing pozwalającą na wczesną diagnostykę na podstawie analizy składu gazu uwolnionego ze skóry pacjenta oraz technologią Digital Mass Microscopy, umożliwiającą wizualizację podziału substancji i szybką diagnozę[16].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]