Cantedeskia etiopska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Cantedeskia etiopska
Ilustracja
Systematyka[1][2]
Domena

eukarionty

Królestwo

rośliny

Podkrólestwo

rośliny zielone

Nadgromada

rośliny telomowe

Gromada

rośliny naczyniowe

Podgromada

rośliny nasienne

Nadklasa

okrytonasienne

Klasa

Magnoliopsida

Nadrząd

liliopodobne (≡ jednoliścienne)

Rząd

żabieńcowce

Rodzina

obrazkowate

Rodzaj

cantedeskia

Gatunek

cantedeskia etiopska

Nazwa systematyczna
Zantedeschia aethiopica (L.) Spreng.[3]
Syst. veg. 3:765. 1826
Synonimy
  • Calla aethiopica L.[4]
Kategoria zagrożenia (CKGZ)[5]

Cantedeskia etiopska, kallijka etiopska, kalia etiopska, kalla etiopska, bielikrasa etiopska, kalia-lilia etiopska, lilia-ucho świni (Zantedeschia aethiopica) – gatunek rośliny z rodziny obrazkowatych. Pochodzi z Afryki Południowej, ale rozprzestrzenił się także w Australii, Nowej Zelandii, na Hawajach, w Makaronezji i na Maskarenach[4]. Popularna roślina ozdobna, doniczkowa i szklarniowa o trwałych kwiatach. Używana na kwiat cięty, klasycznie do wiązanek ślubnych i wieńców pogrzebowych.

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

Pokrój
Bylina posiadająca krótkie, bulwiasto zgrubiałe kłącze z którego wyrastają liście do 1 m długości o jednolicie zielonej, strzałkowato-oszczepowatej blaszce liściowej.
Łodyga
Kwiatonośna wyrasta powyżej liści, w przekroju jest trójkątna a w szczytowym odcinku posiada
Kwiatostan
Kolbowy typowy dla roślin z rodziny obrazkowatych, od dołu objęty śnieżno-białą lub jasnokremową pochwą.
Kwiaty
Żółte, drobne, rozdzielnopłciowe.
Owoc
Jagoda.

Uprawa[edytuj | edytuj kod]

W klimacie umiarkowanym półkuli północnej kalia etiopska jest rośliną doniczkową lub szklarniową, ponieważ latem przechodzi ona okres spoczynku (w przeciwieństwie do cantedesek kolorowych (mieszańcowych), które latem rosną i kwitną). Od czerwca/lipca do października/listopada kalia etiopska musi przejść okres spoczynku. W czerwcu należy zmniejszać podlewanie, a od lipca roślinę należy całkowicie zasuszyć. Po całkowitym zasuszeniu rośliny i usunięciu zaschniętych liści, trzeba wyjąć z ziemi bulwiaste kłącze, oczyścić je i przechować w suchym miejscu do jesieni. W październiku/listopadzie kłącze należy posadzić z powrotem do ziemi i wznowić podlewanie. Kwiaty pojawią się pod koniec zimy lub na początku wiosny. Po przekwitnięciu należy nadal ją podlewać ponieważ roślina rozwija liście i regeneruje kłącze. W czerwcu znów zmniejszamy podlewanie, a w lipcu przestajemy zupełnie podlewać i cykl uprawy kalli etiopskiej powtarza się. Okres suszy i spoczynku jest dla tej rośliny absolutnie konieczny do wytworzenia kwiatów[potrzebny przypis].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Michael A. Ruggiero i inni, A Higher Level Classification of All Living Organisms, „PLOS One”, 10 (4), 2015, art. nr e0119248, DOI10.1371/journal.pone.0119248, PMID25923521, PMCIDPMC4418965 [dostęp 2020-02-20] (ang.).
  2. Peter F. Stevens, Angiosperm Phylogeny Website, Missouri Botanical Garden, 2001– [dostęp 2009-06-08] (ang.).
  3. Zantedeschia aethiopica (L.) Spreng.. [w:] Germplasm Resources Information Network [on-line]. Departament Rolnictwa USA, 2001-12-12. [dostęp 2009-09-03].
  4. a b Germplasm Resources Information Network (GRIN). [dostęp 2010-09-24].
  5. Zantedeschia aethiopica, [w:] The IUCN Red List of Threatened Species (ang.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Zbigniew Podbielkowski: Słownik roślin użytkowych. Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne (PWRIL). ISBN 83-09-00256-4.