Carl Teike

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Carl Teike
Tablica pamiątkowa na budynku w którym mieszkał w Landsbergu (dziś Gorzów Wlkp.)

Carl Teike (ur. 5 lutego 1864 w Dąbiu, zm. 28 maja 1922 w Gorzowie Wielkopolskim) – niemiecki kompozytor marszów wojskowych.

Teike jest twórcą m.in. jednego z najpopularniejszych, marszu „Alte Kameraden”. Był oboistą w orkiestrze wojskowej pułku grenadierów w Ulm. W 1889 roku skomponował swoje największe dzieło – marsz, którego partyturę pokazał kapelmistrzowi orkiestry. Ten kompozycję uznał za bezwartościową. Carl Teike po tym przykrym rozczarowaniu zwolnił się z wojska i został policjantem w Poczdamie. Razem z kolegami z wojska wymyślił tytuł tego marszu – Alte Kameraden „Starzy towarzysze” i zachował partyturę, nie przewidując, że marsz zyska sobie sławę i stanie się jednym z najsłynniejszych marszów na świecie.

Po pewnym czasie Teike na skutek choroby zwolnił się z policji i przeniósł w 1909 r. do Gorzowa Wielkopolskiego (ówczesnego Landsbergu), gdzie został urzędnikiem pocztowym. Przebywał tam aż do śmierci. W Gorzowie oprócz pracy w urzędzie pocztowym dyrygował tamtejszą orkiestrą miejską i komponował kolejne marsze wojskowe, które weszły potem do repertuaru wielu niemieckich orkiestr, nie tylko wojskowych.

Jego marsze wojskowe są wykonywane nie tylko przez orkiestry niemieckie, ale też przez inne na całym świecie. Utwory Teikego zdobyły sobie dużą popularność, szczególnie „Alte Kameraden”. Marsz ten do dziś grany jest podczas uroczystości państwowych, przemarszów, defilad i innych oficjalnych uroczystości. Utwór ten stał się tak popularny, że po dopisaniu do niego niemieckich słów, stał się także popularną w Niemczech wojskową pieśnią marszową.

Od 2007 roku w Gorzowie Wielkopolskim odbywa się nawiązujący do postaci i twórczości Carla Teike Festiwal orkiestr "Alte Kameraden"[1].

Twórczość[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Festiwal orkiestr "Alte Kameraden" - w weekend w Gorzowie Wlkp., dzieje.pl, 5.05.2014 [dostęp: 21.09.2015]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]