Carlo Cecere

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Carlo Cecere
Data i miejsce urodzenia 7 listopad 1706
Grottole
Data i miejsce śmierci 15 luty 1761
Neapol
Narodowość włoska

Carlo Cecere (ur. 7 listopada 1706, zm. 15 lutego 1761) – włoski kompozytor oper, koncertów oraz duetów instrumentalnych (np. komponował koncerty z udziałem mandolin[1]). Tworzył w okresie przejściowym dwóch epok baroku oraz klasycyzmu.

Życie[edytuj | edytuj kod]

Zaskakująco niewiele wiadomo o jego życiu, biorąc pod uwagę fakt, iż żył w XVIII. wieku. Wiadomo, że urodził się w Grottole w regionie Basilicata oraz że zmarł w Neapolu. Został pochowany w kaplicy zgromadzenia Convento di Santa Maria la Nova. Niewiadomą jest nawet, jaki instrument preferował Cecere. Niektóre źródła podają, że był skrzypkiem w klasztorze Carmine w Neapolu, inne natomiast, że był on przed wszystkim flecistą.

Twórczość[edytuj | edytuj kod]

Wszystkie prace operetkowe Cecere były operetkami komediowymi. Komponował muzykę do co najmniej dwóch libretto razem z Pietro Trinchera (włączając w to libretto "La travernola abentorosa"). Jednak to tylko Trinchera został ukarany za wyżej wymienioną kompozycję, z racji ukazania w niej w sposób satyryczny monastycyzmu. Była to pierwsza opera satyryczna napisana specjalnie dla klasztornej publiczności.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. YouTube, www.youtube.com [dostęp 2017-11-17] (fr.).