Centrum Cyfrowe

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Centrum Cyfrowe
Ilustracja
Państwo  Polska
Siedziba ul. Chmielna 24/2, 00-020 Warszawa
Data założenia 22 października 2015
Rodzaj stowarzyszenia fundacja
Prezes Alek Tarkowski
Nr KRS 0000581817
Data rejestracji 2015
Położenie na mapie Warszawy
Mapa lokalizacyjna Warszawy
ul. Chmielna 24/2, 00-020 Warszawa
ul. Chmielna 24/2, 00-020 Warszawa
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
ul. Chmielna 24/2, 00-020 Warszawa
ul. Chmielna 24/2, 00-020 Warszawa
Położenie na mapie województwa mazowieckiego
Mapa lokalizacyjna województwa mazowieckiego
ul. Chmielna 24/2, 00-020 Warszawa
ul. Chmielna 24/2, 00-020 Warszawa
52,251906°N 20,997892°E/52,251906 20,997892
Strona internetowa

Fundacja Centrum Cyfrowe – polska organizacja pozarządowa, której celem jest wspieranie otwartości i zaangażowania w świecie nowoczesnych technologii. Założona w 2015 roku organizacja działa w modelu think-and-do tank wspiera otwartość i zaangażowanie w świecie nowoczesnych technologii. Pracuje na rzecz zmiany społecznej i zwiększenia zaangażowania obywatelskiego, wykorzystując narzędzia cyfrowe i modele współpracy oparte na dzieleniu się zasobami i wiedzą.

Fundacja została założona 22 października 2015 roku przez Pawła Ciacka, Szymona Gutkowskiego, Igora Ostrowskiego i Alka Tarkowskiego. Jest bezpośrednią kontynuacją Centrum Cyfrowego Projekt: Polska[1], założonego w 2010 roku instytutu badawczego Fundacji Projekt: Polska.

Misja i cele[edytuj | edytuj kod]

Misją Centrum Cyfrowego jest zmienianie świata na bardziej inkluzywny, współpracujący i otwarty poprzez zmianę tego, jak ludzie się uczą, uczestniczą w kulturze, korzystają z internetu i swoich praw jako użytkowników sieci.

Cele strategiczne fundacji
  1. kompetentni użytkownicy: wspieranie podnoszenia kompetencji związanych z otwartością i współdziałaniem
  2. otwarte instytucje: dążenie do tego, by instytucje w większym stopniu działały w sposób otwarty realizując swoją społeczną misję
  3. dobre regulacje: działanie na rzecz dostosowania przepisów oraz wykorzystania narzędzi prawnych tak, by wspierać potrzeby i prawa użytkowników związane z otwartymi obiegami zasobów w internecie
  4. społeczny wymiar technologii: diagnozowanie zmian społecznych i kulturowych zachodzących w społeczeństwie pod wpływem technologii cyfrowych; wprowadzanie do dyskursu o technologii perspektywę obywatelską, troski o otwartość i o dobro wspólne

Działania[edytuj | edytuj kod]

Fundacja podejmuje działania rzecznicze, edukacyjne i badawcze. Działania rzecznicze fundacji obejmują reformę prawa autorskiego, przepisy regulujące dostępność informacji i zasobów publicznych i regulację internetu. Działania edukacyjne fundacji dotyczą kwestii związanych ze znajomością prawa autorskiego, otwartych modeli licencjonowania i otwartych modeli tworzenia treści.

Częścią fundacji jest Pracownia Otwierania Kultury[2] oraz Spółdzielnia Otwartej Edukacji[3].

Pracownia Otwierania Kultury wspiera publiczną misję instytucji kultury poprzez przybliżanie otwartych cyfrowych zasobów dziedzictwa ich odbiorcom. Służy dzieleniu się wiedzą, budowaniu kompetencji i tworzeniu narzędzi. Gromadzi przedstawicieli instytucji kultury, badaczy społecznych, projektantów, programistów i użytkowników, by wspólnie wypracowali innowacyjne i efektywne sposoby dzielenia się cyfrowymi zasobami kultury.

Centrum Cyfrowe w 2012 roku stworzyło stronę internetową Otwarte Zabytki[4], czyli crowsourcingowy serwis zbierający i udostępniający informacje o polskich zabytkach[5][6][7].

Co roku fundacja włącza się w obchody Dnia Domeny Publicznej[8][9]. To święto promujące istnienie domeny publicznej oraz powiększanie się tego zasobu w związku z włączeniem utworów, co do których 1 stycznia danego roku wygasają majątkowe prawa autorskie.

Działania Spółdzielni Otwartej Edukacji (SpołEd) skupiają się na wsparciu otwartej edukacji w polskiej szkole. SpołEd ma na celu budowanie i doskonalenie modelu współpracy przy tworzeniu wysokiej jakości otwartych zasobów edukacyjnych (OZE). Tworzy sieć nauczycieli, którzy cenią sobie wzajemną pomoc, współdziałanie z uczniami, innymi szkołami, ze specjalistami z różnych dziedzin.

W fundacji prowadzone są również działania rzecznicze. Zespół polityk publicznych pracuje na rzecz wprowadzania rozwiązań prawnych, które wspierają otwarte obiegi treści i danych oraz gwarantują prawa użytkowniczek i użytkowników internetu[10][11][12][13]. W latach 2015–2019 fundacja była zaangażowana – poprzez stowarzyszenie Communia – w europejską reformę prawa autorskiego i debatę legislacyjną nad nową Dyrektywą w sprawie praw autorskich na jednolitym rynku cyfrowym. W tym czasie fundacja wraz z partnerami zainicjowała projekt Copyright for Education, dotyczący dozwolonego użytku dla celów edukacyjnych[14].

Fundacja jest jedną z czołowych organizacji promujących w Polsce licencje Creative Commons. Do 2018 roku fundacja była partnerem instytucjonalnym amerykańskiej organizacji Creative Commons, prowadząc projekt Creative Commons Polska. Po reformie modelu współpracy w ramach sieci Creative Commons, fundacja została członkiem oddziału Creative Commons Polska[15].

Fundacja jest członkiem stowarzyszenia Communia[16], Koalicji Otwartej Edukacji[17], Open Education Policy Network[18], Europeana pro[19], członkiem obserwatorem European Digital Rights[20].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]