Cephalocteus

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Cephalocteus
Dufour, 1834
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

stawonogi

Gromada

owady

Rząd

pluskwiaki

Podrząd

pluskwiaki różnoskrzydłe

Infrarząd

Pentatomomorpha

Nadrodzina

tarczówki

Rodzina

ziemikowate

Podrodzina

Cephalocteinae

Plemię

Cephalocteini

Rodzaj

Cephalocteus

Typ nomenklatoryczny

Cydnus scarabaeoides Fabricius, 1803

Synonimy
  • Amblyottus Amyot & Audinet-Serville, 1843
  • Cephaloctneus Schiodte, 1843

Cephalocteusrodzaj pluskwiaków z rodziny ziemikowatych i podrodziny Cephalocteinae. Obejmuje trzy opisane gatunki.

Morfologia i zasięg[edytuj | edytuj kod]

Pluskwiaki o ciele wypukłym. Głowa jest szersza niż dłuższa, zaopatrzona w małe, wąskie oczy złożone z dwoma lub większą liczbą kolców na zewnętrznym brzegu, pozbawiona przyoczek. Przedplecze jest co najmniej dwukrotnie szersze niż dłuższe, porośnięte licznymi, krótkimi i długimi szczecinkami w częściach przednio-bocznych, bocznych i tylno-bocznych. Tarczka jest szeroka z szeroko zaokrąglonym wierzchołkiem z tyłu. Półpokrywy nie mają wyodrębnionej międzykrywki, mezokorium czy egzokorium. Ich boczne brzegi na całej długości obficie porastają krótkie i długie szczecinki. Zakrywka jest zredukowana, krótka, nieosiągająca szczytu odwłoka. Zatułów ma na metapleurach ewaporatoria gruczołów zapachowych o krótkich ujściach i płatowatym rejonie wygładzonego oskórka. Odnóża przedniej pary mają niezmodyfikowane, tępo zaokrąglone na szczycie golenie ze stopami osadzonymi u szczytu lub w pobliżu niego. Odnóża pary środkowej i tylnej mają golenie nabrzmiałe, z licznymi kolcami i szczecinkami na grzbietowych powierzchniach i spłaszczone, pozbawione kolców na powierzchniach brzusznych. Odwłok cechują sternity od trzeciego do siódmego zaopatrzone w po dwa trichobotria, z których duże leży przednio-brzusznie względem przetchlinki, a małe z tyłu od przetchlinki[1].

Przedstawiciele rodzaju ograniczeni są zasięgiem do Starego Świata. Zamieszkują południową część Palearktyki, południową część krainy etiopskiej oraz krainę orientalną, na wschód docierając do Timoru[1].

Taksonomia[edytuj | edytuj kod]

Takson ten wprowadzony został w 1834 roku przez Jean-Marie Léona Dufoura. Gatunkiem typowym wyznaczono Cydnus scarabaeoides, opisanego w 1803 roku przez Johana Christiana Fabriciusa[1][2]. Zalicza się go do plemienia Cephalocteini wraz z monotypowym rodzajem Heissocteus[3].

Do rodzaju tego zalicza się trzy opisane gatunki[2]:

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Jerzy Adrian Lis: A revision of oriental burrower bugs (Heteroptera: Cydnidae). Bytom: Upper Silesian Museum, 1994, s. 15-21. ISBN 83-901173-1-2.
  2. a b genus Cephalocteus Dufour, 1834. [w:] BioLib.cz [on-line]. [dostęp 2023-09-04].
  3. Jerzy Adrian Lis. Heissocteus ernsti nov.gen. et nov.sp. (Heteroptera, Cydnidae) from Zambia. „Denisia”. 19, s. 505–507, 2006.