Cerkiew św. Dymitra Sołuńskiego w Płowdiwie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Cerkiew św. Dymitra Sołuńskiego
„Свети Димитър Солунски”
cerkiew parafialna
Ilustracja
Widok ogólny
Państwo

 Bułgaria

Miejscowość

Płowdiw

Wyznanie

prawosławne

Kościół

Bułgarski Kościół Prawosławny

Eparchia

Metropolia płowdiwska

Wezwanie

św. Dymitra Sołuńskiego

Położenie na mapie Płowdiw
Mapa konturowa Płowdiw, w centrum znajduje się punkt z opisem „Cerkiew św. Dymitra Sołuńskiego”
Położenie na mapie Bułgarii
Mapa konturowa Bułgarii, blisko centrum po lewej na dole znajduje się punkt z opisem „Cerkiew św. Dymitra Sołuńskiego”
Położenie na mapie obwodu Płowdiw
Mapa konturowa obwodu Płowdiw, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Cerkiew św. Dymitra Sołuńskiego”
42,147635°N 24,751823°E/42,147635 24,751823

Cerkiew św. Dymitra Sołuńskiegoprawosławna cerkiew w Płowdiwie, na wzgórzu Dżambaz tepe, w jurysdykcji metropolii płowdiwskiej Bułgarskiego Kościoła Prawosławnego.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Cerkiew została wzniesiona w I połowie XIX w. na miejscu zniszczonej średniowiecznej prawosławnej świątyni, która również nosiła wezwanie św. Dymitra Sołuńskiego. Budowla sakralna została ufundowana przez zamożnych mieszkańców Płowdiwu: Stojana Kurtowicza Czałykowa, Wyłka i Stojana Teodorowiczów Czałykowów, Iskra Kesiakowa, Todora Wyłkowicza oraz Iwana Politogłu. Ostatni z fundatorów opłacił ponadto wykonanie cerkiewnego ikonostasu. Ponadto Anton Kamizopulos, grecki kupiec zamieszkujący w Moskwie, podarował dla świątyni Ewangeliarz, kadzidła i szaty liturgiczne. Datki przekazywali również kupcy pochodzący z Płowdiwu, a zamieszkujący na stałe poza rodzinnym miastem oraz mieszkańcy pobliskich miejscowości[1]. Prawdopodobnie budową świątyni kierował Stojo Iwanow, mistrz ze szkoły bracigowskiej[1]. W latach 1860–1869 trwały prace nad cerkiewnym ikonostasem, wykonanym przez artystów miejscowych oraz przybyłych z Edirne pod kierunkiem greckiego malarza A. Kalumena[1].

Po utworzeniu w 1870 r. Egzarchatu Bułgarskiego w Płowdiwie utrzymano metropolię grecką (w jurysdykcji Patriarchatu Konstantynopolitańskiego, od którego oddzielił się egzarchat). Cerkiew św. Dymitra była jedną ze świątyń, które do 1906 r.[2] pozostawały we władaniu duchowieństwa greckiego, a nabożeństwa w niej odbywały się w języku koine[1]. W latach 20. XX wieku cerkiew została przekazana społeczności rosyjskich białych emigrantów[1]. Rosyjski charakter miejscowej parafii utrzymywał się do 1964 r.[3]

Architektura[edytuj | edytuj kod]

Ikonostas

Cerkiew jest trójnawową pseudobazyliką z otwartym od zachodu przedsionkiem zdobioną marmurową kolumnadą. Ponad przedsionkiem znajduje się empora. Nawy oddzielone są od siebie rzędami kolumn, podtrzymujących sklepienie kolebkowe. Cerkiewny ikonostas został wykonany z marmuru w stylu typowym dla bułgarskiego odrodzenia narodowego. Na wyposażeniu świątyni pozostają również ikony starsze od samego budynku świątyni: wizerunki Chrystusa, Matki Bożej, św. Dymitra i św. Miny, jak również XIX-wieczne ikony Nikoli Odrinczanina[1]. Fundacją Antona Kamizopulosa jest znacznych rozmiarów ikona św. Antoniego Wielkiego wykonana w Rosji[1]. Pierwotnie w cerkwi znajdowała się również dekoracja malarska ścian, jednak przetrwały z niej tylko wizerunki kilku świętych w medalionach między kolumnami[1].

Teren cerkiewny otoczony jest kamiennym murem. Oprócz głównego budynku cerkwi na świątynnym terytorium znajduje się kaplica świętych Kirika i Julity, przeznaczona do uroczystego święcenia wody. Od północy do cerkiewnego przedsionka przylega dzwonnica[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f g h i Храм ”Св. Димитър Солунски” гр. Пловдив [online], www.plovdivskamitropolia.bg [dostęp 2020-04-08].
  2. I. Dimitrov, Bulgarian Christianity [w:] red. Parry K.: The Blackwell Companion to Eastern Christianity. Victoria: Blackwell Publishing, 2007, ss.57–61.
  3. ИСТОРИЯ [online], www.plovdivskamitropolia.bg [dostęp 2020-04-08] [zarchiwizowane z adresu 2013-09-20].