Cerkiew św. Marcina Wyznawcy w Moskwie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Cerkiew św. Marcina Wyznawcy
Храм Святого Мартина Исповедника
7735887000
cerkiew parafialna
Ilustracja
Państwo

 Rosja

Miasto wydzielone

 Moskwa

Miejscowość

Moskwa

Wyznanie

prawosławne

Kościół

Rosyjski Kościół Prawosławny

Eparchia

moskiewska miejska

Wezwanie

św. Marcina Wyznawcy

Wspomnienie liturgiczne

13/26 kwietnia

Położenie na mapie Moskwy
Mapa konturowa Moskwy, po prawej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Cerkiew św. Marcina Wyznawcy”
Położenie na mapie Rosji
Mapa konturowa Rosji, po lewej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Cerkiew św. Marcina Wyznawcy”
55,74366°N 37,66048°E/55,743658 37,660481
Strona internetowa

Cerkiew św. Marcina Wyznawcyprawosławna cerkiew w Moskwie, w rejonie Tagańskim, przy ul. Sołżenicyna, w dekanacie Opieki Matki Bożej[1] eparchii moskiewskiej miejskiej.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pierwsza cerkiew na tym miejscu wzmiankowana była w 1492 r.[2] W latach 1793–1806 według projektu Rodiona Kazakowa wzniesiono nową świątynię w stylu klasycystycznym[2]. Fundatorem cerkwi był kupiec i burmistrz Moskwy Wasilij Żygariew, który sam miał swój dom w sąsiadującej ze świątynią Aleksiejewskiej Słobodzie[3][4]. Pod koniec XIX w. budowlę otoczono murem, a we wnętrzu wykonane zostały freski[2]. Ich autorem był włoski malarz Antonio Claudi, który wcześniej pracował w cerkwi św. Tatiany Rzymianki w gmachu Uniwersytetu Moskiewskiego[3].

Cerkiew była czynna do 1931 r. Następnie została zamknięta, w latach 50. odremontowana, a w latach 80. zaadaptowana na magazyn państwowego domu książki[2]. Ikonostas ze świątyni przeniesiono do moskiewskiego Muzeum Architektury[3]. W 1991 r. budynek poświęcono ponownie i wznowiono odprawianie w nim nabożeństw[2].

Architektura[edytuj | edytuj kod]

Cerkiew reprezentuje styl klasycystyczny. Główną nawę monumentalnej świątyni wzniesiono na planie prostokąta, wieńcząc ją kopułą w formie rotundy. W narożnikach nawy znajdują się cztery bębny[2]. Na elewacji frontowej, nad przedsionkiem wzniesiona jest trójkondygnacyjna dzwonnica, w której dolna kondygnacja wzniesiona jest również na planie prostokąta, natomiast dwie wyższe – na planie cylindrycznym, zwężając się ku górze. Całość wieńczy iglica. Od strony północnej i południowej przy nawie cerkiewnej wzniesiono monumentalne portyki z rzędami kolumn porządku toskańskiego[2].

Główny ołtarz cerkwi nosi wezwanie Wniebowstąpienia Pańskiego, jednak w powszechnym użyciu jest nazwa cerkwi odnosząca się do patrona ołtarza bocznego – św. papieża Marcina, w tradycji prawosławnej Marcina Wyznawcy[2]. Rzadkie w rosyjskich cerkwiach wezwanie wybrano, gdyż budowa pierwszej cerkwi na tym miejscu rozpoczęła się w dniu wstąpienia na tron Wasyla III, gdy wypadało wspomnienie św. Marcina[3]. Patronką drugiego ołtarza bocznego jest Gruzińska Ikona Matki Bożej[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • M. Wostryszew, I. Szokariew, Moskwa: wsie prawosławnyje chramy i monastyri, Moskwa, Algoritm-Eksmo 2009, ISBN 978-5-699-34703-2.