Cerkiew św. Symeona Słupnika w Moskwie (Arbat)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Cerkiew św. Symeona Słupnika
Церковь Симеона Столпника
Distinctive emblem for cultural property.svg 7710596000 z dnia 30 sierpnia 1960[1]
cerkiew parafialna
Ilustracja
Widok od strony prezbiterium
Państwo  Rosja
Miasto wydzielone  Moskwa
Miejscowość Moskwa
Wyznanie prawosławne
Kościół Rosyjski Kościół Prawosławny
Eparchia moskiewska miejska
Wezwanie św. Symeona Słupnika
Wspomnienie liturgiczne 1/14 września
Położenie na mapie Moskwy
Mapa konturowa Moskwy, blisko centrum na prawo u góry znajduje się punkt z opisem „Cerkiew św. Symeona Słupnika”
Położenie na mapie Rosji
Mapa konturowa Rosji, po lewej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Cerkiew św. Symeona Słupnika”
Ziemia55°45′12,0″N 37°35′49,3″E/55,753333 37,597028

Cerkiew św. Symeona Słupnikaprawosławna cerkiew w Moskwie, w rejonie Arbat, w dekanacie centralnym eparchii moskiewskiej miejskiej Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego[2].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pierwsza cerkiew na miejscu istniejącej obecnie świątyni wzmiankowana jest w 1625, być może początkowo nosiła wezwanie Wprowadzenia Matki Bożej do Świątyni. Mogła również od początku pozostawać pod wezwaniem Symeona Słupnika – w dniu wspomnienia tego świętego Borys Godunow brał ślub i mógł polecić wzniesienie świątyni (lub kilku świątyń) na pamiątkę tego wydarzenia. Nową drewnianą cerkiew zbudowano w 1676 (według innych źródeł w latach 1676–1679). Jeszcze w tym samym stuleciu zastąpiono ją cerkwią murowaną. Wzniesiono ją w stylu ruskim typowym dla epoki, bogato dekorując bryłę budynku rzędami kokoszników i fryzem. We wnętrzu urządzono trzy ołtarze: główny Wprowadzenia Matki Bożej do Świątyni oraz boczne św. Symeona Słupnika i św. Mikołaja (przemianowany w 1759 na św. Dymitra z Rostowa). Dzwony dla świątyni odlano w pracowni Fiodora Morozowa, protoplasty znanej rosyjskiej rodziny ludwisarskiej[3].

Cerkiew pozostawała czynna do 1930, gdy władze radzieckie odebrały ją parafii prawosławnej. Budowla została porzucona, zniszczono należące do niej dzwony, ogrodzenie i część dekoracyjnych detali elewacji. Po wydaniu decyzji o budowie prospektu Kalinina obiekt miał zostać rozebrany, ostatecznie jednak od planów tych odstąpiono, zaś w 1966 rozpoczęto częściową restaurację świątyni. W 1968 odnowiony budynek przekazano towarzystwu ochrony przyrody, które urządziło w cerkwi wystawę ptaków i małych zwierząt. Doprowadziło to do zniszczenia resztek pierwotnego wystroju wnętrza. W latach 1990–1992 w budynku mieściła się galeria sztuki ludowej i malarstwa[3].

Rosyjski Kościół Prawosławny odzyskał obiekt w 1992. Po tej dacie cerkiew została ponownie udekorowana freskami i przywrócona do funkcji liturgicznych[3].

Związani z cerkwią[edytuj | edytuj kod]

W świątyni w 1816 odbył się ślub Siergieja Aksakowa i Olgi Zapłatiny. Piętnaście lat wcześniej w cerkwi miała miejsce tajna ceremonia ślubu hrabiego Nikołaja Szeremetiewa z aktorką Praskowją Żemczugową-Kowalewą[3]. W ostatnich latach życia do miejscowej parafii należał Nikołaj Gogol[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]